Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nord Stream 2. Rosjanie zwracają się do sądu arbitrażowego przeciwko UE

33
Podziel się:

Operator powstającego gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG, zwrócą się do sądu arbitrażowego, by ten zbadał poprawki do dyrektywy gazowej UE. Jej zdaniem nowe zapisy naruszają zasady Europejskiej Karty Energetycznej dot. dyskryminowania projektów infrastrukturalnych.

Gazprom ma wątpliwości co do działań UE w sprawie Nord Stream 2.
Gazprom ma wątpliwości co do działań UE w sprawie Nord Stream 2. (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Spółka Nord Stream 2 AG podjęła działania poprzez procedurę arbitrażu ad hoc w ramach reguł Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) – informuje PAP za gazetą "Kommiersant". Przed wskazaną komisją operator gazociągu chce dochodzić swoich roszczeń względem Unii Europejskiej w ramach Traktatu Karty Energetycznej.

Eksperci, cytowani przez gazetę, wskazują, że Gazprom (do którego należy operator Nord Stream 2) ma szanse na ostateczny sukces w tym postępowaniu. Jednak jednocześnie oceniają, że całość może potrwać nawet 3-4 lata.

To będzie pierwsze postępowanie przeciwko UE w ramach UNICITRAL. Dotychczas inwestor pozywał konkretne państwa.

Zobacz także: Zobacz także: Dotacja na wymianę pieca. Absurd przez kryterium dochodowe

Rosyjska strona już wcześniej alarmowała, że zmiany w unijnej dyrektywie gazowej faworyzują część projektów infrastrukturalnych. Zdaniem operatora gazociągu, Nord Stream 2 powinien być zaliczony do starszych projektów, których zmieniona dyrektywa nie obowiązuje.

Trasa Nord Stream 2 przebiega przez wody terytorialne lub wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Liczy sobie ok. 1200 km.

Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku (obecnie szacuje się, że jest gotowy w ok. 83 proc.). Jednak budowa opóźniła się m.in. przez Danię, która długo zwlekała z wydaniem zgody na poprowadzenie instalacji przez swoje wody terytorialne.

Swój sprzeciw wobec nowej instalacji wyraziły: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina oraz USA. Nord Stream 2 wzbudza również duże wątpliwości ekologów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
konfiv
3 lata temu
...odP0wiedż Kremla na Nasze protesty i do tego sankcje naszego sojusznika tzn USA, w sprawie Nord Stream II słowami Putina w kontekście kłamstwa historycznego ?
okopcony
3 lata temu
myslenie..strategia..zdrowy rozsądek,pragmatyzm ekonomia ,energetyka to dziedziny z innego wymiaru... cóż mamy w końcu epokę węgla a swiat pędzi do przodu...
klik
3 lata temu
Przecież to bandycki kraj, który wywołał wojnę u granic UE. To tak jakby Korea Północna czołgała po sądach resztę świata za embargo na uran.
Prawda
3 lata temu
My raczej zbudujmy ten gazociąg z Danii, rozbudujmy LNG w Świnoujściu wybudujmy lub zamówmy pływający terminal w Gdańsku i zabezpieczmy swoje własne potrzeby na gaz uniezależniając się od Rosji. A wtedy możemy podjąć rozmowy z Rosją o dostawach gazu w systemie " spot " po najkorzystniejszych dla nas cenach. Rozmowy z Rosją wtedy z pozycji petenta zmienią charakter w dysponenta i kontrahenta z który trzeba się liczyć żeby coś kupił w Rosji. Rosja liczy się tylko z silnymi. A to da nam pozycję silnego kontrahenta.
ga
3 lata temu
podać nordstream do UE za to że obchodzi Polskę. Niech budują odnogę ale już !
...
Następna strona