Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

500+ dla obcokrajowców. Polski rząd wypłacił im 25 mln zł

34
Podziel się:

Do cudzoziemców trafia zaledwie 0,2 proc. środków przeznaczonych na wypłatę 500 plus.

Głównymi beneficjentami 500 plus są Ukraińcy.
Głównymi beneficjentami 500 plus są Ukraińcy. (Artur Sasik/ EAST NEWS)

Zaledwie ułamek procenta imigrantów zarobkowych w Polsce pobiera świadczenie z programu Rodzina 500+. Głównymi beneficjentami są Ukraińcy. Przez pierwsze trzy miesiące roku trafiło do nich 4,8 mln zł.

Tylko między styczniem a marcem 2017 roku obcokrajowcom polski rząd wypłacił 12,2 mln zł z programu 500+. W ciągu pierwszego półrocza około 25 mln - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", która dotarła do statystyk Ministerstwa Rodziny.

Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie ogólna suma transferów pieniędzy do wszystkich rodzin wyniosła 12,2 mld zł, to okaże się, że do cudzoziemców trafia zaledwie 0,2 proc. środków przeznaczonych na wypłatę 500 plus.

Zobacz także: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce:

Jak komentuje dla "DGP" Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka z PKO PB, to wynik tego, że imigranci przyjeżdżają do Polski przede wszystkim za pracą. I dopiero po czasie większa liczba cudzoziemców zdecyduje się sprowadzić rodziny.

Najwięcej, bo aż 40 proc. pieniędzy, które pobierają imigranci, trafia na konta Ukraińców pracujących w Polsce. Aby otrzymywać 500+, trzeba mieć kartę pobytu z adnotacją o dostępie do rynku pracy albo zezwolenie na pobyt czasowy przy jednoczesnym zamieszkiwaniu rodziny w Polsce.

W naszym kraju takich dokumentów wydaje się coraz więcej, a najliczniejszą grupą są właśnie Ukraińcy – przypomina "DGP". Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku na ich ręce zostało przekazane 4,8 mln zł z tytułu świadczeń rodzinnych 500+.

Przypomnijmy, że od początku programu do rodzin trafiło 33 mld zł. W tym roku, do końca sierpnia wypłacono już niemal 16 mld zł, a do grudnia ta kwota wzrośnie o kolejne 8 mld zł

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
123
5 lata temu
Przejmujemy patologię z zachodu. Państwo opiekuńcze plus otwarte granicy = podmiana etniczna.
vg
6 lat temu
Należy im się te 500+ ja w każdym innym kraju nam benefity. A tu takie chamy piszą że nic sie nikomu nie należy. Ale cha,my sobie mogą tylko popisać.
fred
6 lat temu
a mnie to wali
ALDONA
6 lat temu
A 3,5 MILIONA NASZYCH POLSKICH DZIECI NADAL OGRABIAJĄ - ZA CO ICH TAK WYZNAWCY KOCHAJĄ !
argsrth
6 lat temu
500+ powinno byc TYLKO dla polakow a nie dla obcych co NIE buduja MOJEJ polski!!!!! NIE zgadzam sie z wyplacaniem obcym 500+!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona