Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel za inwerwencją w Syrii

0
Podziel się:

Rząd niemiecki oświadczył, że jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, to konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji i ukaranie winnych.

Angela Merkel za inwerwencją w Syrii
(PAP/EPA)
bETRqrOZ

W imieniu kanclerz Merkel w tej sprawie głos zabrał Ruprecht Polenz, przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu. Jego zdaniem, uderzenie zbrojne przeciwko Syrii nawet bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ za uprawnione. Rząd w Berlinie unika zajęcia jednoznacznego stanowiska.

Użycie gazu przeciwko ludności cywilnej jest _ ciężkim, brutalnym złamaniem tabu, które nie może pozostać bez konsekwencji, tak aby nigdy nie doszło do powtórki tej sytuacji _ - powiedział Polenz Handelsblatt Online.

_ - Nawet jeżeli Rada Bezpieczeństwa ONZ z powodu blokady ze strony mocarstw dysponujących prawem weta nie wyciągnie takich konsekwencji, to wspólnota międzynarodowa jest do tego zobowiązana i uprawniona _ - podkreślił polityk rządzącej w Niemczech CDU.

bETRqrPb

- _ Zasada responsibility to protect - odpowiedzialność za ochronę - stwarza po temu jasną podstawę prawną _ - dodał Polenz. Jeden z najbardziej doświadczonych niemieckich parlamentarzystów specjalizujących się w polityce zagranicznej nie kandyduje w zbliżających się jesiennych wyborach do Bundestagu.

Handelsblatt Online zwraca uwagę, że wśród specjalistów prawa międzynarodowego klauzula, na którą powołuje się Polenz, ma opinię kontrowersyjnej. Niektórzy z nich uważają, że nie można jej zastosować, dopóki Chiny i Rosja są przeciwne. Już raz, podczas wojny w Kosowie, niemiecki rząd postawił interesy humanitarne i bezpieczeństwa ponad prawo międzynarodowe - czytamy w gazecie.

Berlin unika jednak sprecyzowania, co rozumie pod pojęciem konsekwencji. Zdaniem komentatorów Niemcy nie wezmą udziału w działaniach militarnych przeciwko Syrii, mogą jednak poprzeć takie działania. Jak wynika z ostatnich sondaży, zdecydowana większość obywateli Niemiec (69 proc.) jest przeciwna interwencji zbrojnej; popiera ją jedynie 23 proc. Niemców.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska podzielona w sprawie Syrii Jest grupa krajów domagających się rezolucji ONZ. Formuje się też koalicja państw, które nie zamierzają czekać na zielone światło. Powodem jest użycie broni chemicznej w Syrii.
Interwencja w Syrii bez zgody ONZ? Watykański dziennik L'Osservatore Romano pisze dziś o panującym na świecie niepokoju w związku z głosami o możliwej zbrojnej interwencji w Syrii. Papież ostrzega przed takim posunięciem.
Jednomyślność w Syrii jest możliwa Cokolwiek uczynimy, będzie to w zgodzie z prawem międzynarodowym - zapewnił brytyjski minister.
bETRqrPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)