Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Armenia bliżej Rosji czy Unii Europejskiej?

0
Podziel się

Wczoraj na stronie internetowej Kremla ukazało się oświadczenie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, który po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oznajmił, że potwierdza intencję Armenii przystąpienia do Unii Celnej. Co z integracją z Unią?

Wczoraj prezydent Armenii Serż Sarkisjan</br> spotkał się z Władimirem Putinem
Wczoraj prezydent Armenii Serż Sarkisjan</br> spotkał się z Władimirem Putinem (PAP/EPA)
bErkftxN

Komisja Europejska chce, by Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do tworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z Unią Europejską. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przyznał, że ma zrozumienie dla dylematu Armenii.

Wczoraj na stronie internetowej Kremla ukazało się oświadczenie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, który po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oznajmił, że _ potwierdza intencję Armenii przystąpienia do Unii Celnej oraz zaangażowania w proces tworzenia Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej _. Zadeklarował też, że jego kraj zamierza kontynuować reformy, które przeprowadzano przy wsparciu europejskich partnerów.

Wejście do Unii Celnej oznaczałoby rezygnację z planów zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE, obejmującej porozumienie o wolnym handlu. Armenia zakończyła negocjacje tej umowy i ma ją parafować na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, razem z Mołdawią i Gruzją.

bErkftxP

_ - Zobaczymy, czy to stanowisko zostanie potwierdzone. Armenia negocjowała przez wiele lat umowę stowarzyszeniową z UE _ - powiedział Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem belgijskiej dyplomacji Didierem Reyndersem w Brukseli. - _ Jak wiemy, Armenia jest w bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej. Mamy zrozumienie dla dylematu Armenii _ - dodał.

Sikorski podkreślił, że każdy kraj dobrowolnie podejmuje decyzje o udziale w programie Partnerstwa Wschodniego, jak i stowarzyszeniu z UE. _ - Praktycznie mamy już wynegocjowaną umowę stowarzyszeniową z Armenią. Jeśli z jakichś powodów kraj ten nie może parafować umowy, a w przyszłości jej podpisać, to będzie musiał poczekać na lepsze czasy _ - dodał szef polskiej dyplomacji.

Rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Peter Stano oświadczył, że KE _ przyjęła do wiadomości _ informację z Moskwy, jakoby Armenia zamierzała przystąpić do Unii Celnej. _ - Chcemy lepiej zrozumieć, jakie są intencje Armenii, i dopiero po zakończeniu konsultacji wyciągniemy wnioski co do dalszych działań _ - poinformował Stano.

Podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa, wraz z porozumieniem o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu, to _ projekt reform _, który może być do pogodzenia z gospodarczą współpracą z krajami, które są członkami Wspólnoty Niepodległych Państw. Dodał, że umowa stowarzyszeniowa z UE pozwoliłaby Armenii kontynuować przy wsparciu UE program całościowej modernizacji i reform, opartych na wspólnych wartościach i integracji gospodarczej.

bErkftxV

Rosja od dłuższego czasu próbuje nakłonić do przystąpienia do Unii Celnej również Ukrainę, która w listopadzie ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE. W sierpniu Moskwa tymczasowo zaostrzyła kontrole celne na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zagroziła podjęciem kroków protekcyjnych wobec Ukrainy, jeśli kraj ten stowarzyszy się z Unią Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska zacieśni współpracę z tym krajem? Prezydent Bronisław Komorowski wyraził wczoraj przekonanie, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-UE da nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej.
Prezydent Armenii rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce Po ceremonii powitania odbędą się rozmowy prezydentów w cztery oczy, a potem rozmowy plenarne delegacji armeńskiej i polskiej.
On sprzeciwił się władzy w stylu Putina Kraj pod jego przewodnictwem kończy negocjacje o stowarzyszeniu z Unią Europejską.
bErkftyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)