Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autonomia Szkocji bez brytyjskiej waluty?

0
Podziel się:

Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył dzisiaj możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga w razie poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.

George Osborne
George Osborne (Mholland/CC/Wikipedia)
bEUMsTqt

Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył dzisiaj możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga, a tym samym pozostania w unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa w razie poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.

Jest to reakcja na ostatnio opublikowaną w _ Guardianie _ wypowiedź niewymienionego z nazwiska ministra stanu w rządzie Davida Camerona, który dał do zrozumienia, że Londyn zgodzi się na to, by Edynburg zachował brytyjską walutę w przypadku pozytywnego dla zwolenników niepodległości Szkocji wyniku głosowania 18 września.

Według owego ministra rząd brytyjski pozwoliłby Szkocji zachować funta w zamian za zgodę na dalsze stacjonowanie brytyjskich okrętów podwodnych w Faslane w Szkocji. _ Rząd Zjednoczonego Królestwa chce by Faslane pozostało bazą okrętów z pociskami nuklearnymi Trident, a rząd Szkocji chce unii walutowej. Na tym przykładzie widać zarys porozumienia _ - cytował _ Guardian _ swoje źródło.

bEUMsTqv

Osborne i jego pierwszy zastępca Danny Alexander wskazali we wspólnym oświadczeniu, że jedynym sposobem, aby Szkocja mogła dalej być w unii walutowej jest pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa, gdyż wystąpienie z niego jest równoznaczne z wyjściem z unii walutowej. Inne rozwiązanie nie odpowiadałoby - ich zdaniem - interesom zarówno Szkotów, jak i reszty Wielkiej Brytanii.

_ Szkocja nie miałaby kontroli nad stopami oprocentowania kredytu mieszkaniowego, miałaby związane ręce w sprawach podatkowych i finansowaniu kluczowych służb publicznych _ - twierdzą Osborne i Alexander. _ Rząd Szkocji proponuje rozwód z resztą Zjednoczonego Królestwa, ale chce zachować wspólne konto bankowe i kartę kredytową _ - dodali.

_ Rząd Zjednoczonego Królestwa nie będzie ryzykował pieniędzy podatników ratując obcy kraj i jego banki. Parlament nie wydałby na to zgody, a opinia publiczna by tego nie zaakceptowała _ - wskazano w oświadczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUMsTqB
bEUMsTqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)