Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Autostrady w Niemczech będą płatne dla osobówek?

0
Podziel się:

Minister transportu Niemiec Peter Ramsauer zapowiedział wprowadzenie w kraju opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe.

Autostrady w Niemczech będą płatne dla osobówek?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister transportu Niemiec Peter Ramsauer zapowiedział wprowadzenie w kraju opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe. Liberalna FDP, koalicjant rządzących partii chadeckich CDU/CSU, zaprotestowała natychmiast przeciwko tym planom.

_ - Mój projekt finansowania infrastruktury transportowej jest gotowy i leży już od tygodni w szufladzie. Propozycja dotyczy również myta dla samochodów osobowych _ - powiedział Ramsauer w wywiadzie dla ukazującej się w niedzielę gazety _ Bild am Sonntag _; wywiad streściła w sobotę agencja dpa.

Minister zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłyby naklejane na szyby papierowe winiety. _ Można je szybko wprowadzić, niewiele kosztują i znanę są Niemcom z innych krajów, jak choćby z Austrii _ - wyjaśnił polityk bawarskiej CSU. Zastosowanie elektronicznych urządzeń, współpracujących z satelitą, byłoby jego zdaniem bardziej kosztowne i trudniejsze do wprowadzenia.

Ramsauer wyraził nadzieję, że wszyscy koalicjanci tworzący rząd Angeli Merkel zaakceptują proponowane rozwiązanie. Pierwsza dyskusja mogłaby odbyć się już 4 czerwca. Najważniejsze jest to, by wszystkie wpływy z myta poszły na budowę dróg uniemożliwiających nadmierną emisję hałasu - dodał Ramsauer.

FDP natychmiast zaprotestowała przeciwko opłatom za korzystanie z autostrad. Moja partia jest przeciwna _ wyciąganiu ludziom pieniędzy z kieszeni _ - powiedział sekretarz generalny liberałów Patrick Doering. Państwo nie potrzebuje więcej pieniędzy lecz powinno wyznaczyć właściwe priorytety w polityce - dodał polityk FDP. Sprzeciw wyraził też Europejski Automobilklub (ACE).

Według agencji dpa Ramsauer poszukuje dodatkowych źródeł finansowania dla projektów infrastrukturalnych, których realizacja została zamrożona ze względu na kryzys. Do roku 2015 na rozbudowę sieci dróg i tras kolejowych przeznaczono 41 mld euro, czyli o 16 mld mniej niż początkowo planowano.

Od 2005 roku obowiązują w Niemczech opłaty za korzystanie z autostrad przez samochody ciężarowe o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 12 ton. W ubiegłym roku myto rozszerzona na drogi z czterema pasami ruchu, stanowiące dojazd do autostrad.

Czytaj więcej o gospodarce Niemiec w Money.pl
Niemcy piszą, jak wydobyć Unię z kryzysu Rząd Niemiec opracował sześciopunktowy plan dla wzmocnienia wzrostu gospodarczego w UE.
Nieoczekiwany zwrot w sprawie euroobligacji Mimo sprzeciwu Niemiec, na szczycie UE nastąpił pod presją Francji postęp co do ewentualnego wprowadzenia euroobligacji.
W rok wzbogacili się o prawie 150 mld euro Mimo szalejącego od kilku lat w Europie kryzysu Niemcy stają się coraz bogatsi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)