Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka podtrzymuje prognozy dla PKB

0
Podziel się:

Prezes NBP krytykuje zapowiedź możliwego obniżenia ratingu naszego kraju.

Belka podtrzymuje prognozy dla PKB
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Szef NBP Marek Belka podtrzymuje prognozę NBP dotyczącą wzrostu PKB w 2012 roku na poziomie 3,2 proc.

Otwierając warszawskie spotkanie _ Ku większej integracji i stabilności Europy: wyzwania dla strefy euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej _ prezes NBP Marek Belka powiedział: _ - Jestem przekonany, że wspólnie możemy zgromadzić doświadczenia i wiedzę, które pozwolą nam pójść w stronę bardziej zintegrowanej i stabilnej gospodarki. Trzeba się upewnić, że projekt europejski będzie mógł zmierzać naprzód _ - podkreślił.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka pojawił się na konferencji zorganizowanej na wózku inwalidzkim. Jak powiedział - powodem jest kontuzja nogi, która jednak nie przeszkadza jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków szefa Banku Centralnego.

Belka uważa, że dane z polskiej gospodarki nie uzasadniają groźby obniżenia perspektywy ratingu naszej gospodarki. Jeden z analityków Moody's - jednej z największych agencji ratingowych, powiedział, że jeśli rząd nie zacznie obniżać długu publicznego, na przełomie roku można się spodziewać obniżenia perspektywy polskiej wiarygodności do poziomu negatywnego.

Marek Belka, który bierze udział w zorganizowanej przez NBP konferencji o europejskich finansach, uważa zapowiedzi agencji Moody's za pozbawione podstaw.

Czytaj w Money.pl

Prezes NBP zapewnił, że Polska pozostaje zdecydowana na przystąpienie do strefy euro, choć jej aspiracje w tej kwestii _ zostały nieco zmienione po wybuchu kryzysu _.

_ - W obecnych okolicznościach trudno byłoby wskazywać jakąś konkretna datę przystąpienia do strefy euro i przyjęcia wspólnej waluty. Zanim to się stanie, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie polskiej gospodarki do tej zmiany _ - zaznaczył.

Według Belki zasady wewnątrz strefy euro powinny być odpowiednio dostosowane tak, _ aby stać na straży stabilności unii walutowo-gospodarczej . Szef NBP uważa, że w efekcie kryzysu zmieniło się nastawienie do euro zarówno w strefie, jak i poza nią. - W związku z tym koszty kapitału dla krajów, które chciałyby przystąpić do strefy euro, wzrosły. Natomiast atrakcyjność euro, jako wspólnej waluty, spadła _ - powiedział.

Belka ocenił, że _ odłączenie państw wschodnich od jądra Europy _ byłoby szkodliwe dla całości gospodarki. - _ Unia Europejska powinna być katalizatorem współpracy. Propozycje wskazujące potrzebę budowy nowych instytucji w strefie euro i izolowania ich od części Europy powinny być unikane, ponieważ stworzą dystans pomiędzy strefą euro a resztą Europy _ - podkreślił szef polskiego banku centralnego.

_ - Prognoza NBP dla Polski na rok 2012 to 3,2 i nie widzę powodów, aby odchodzić od tej prognozy _ - powiedział.

PKB Polski w trzech ostatnich latach

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył szefa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Clauda Tricheta Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Zasługi RP za _ wybitne zasługi dla wspierania reform gospodarczych w Polsce i rozwijanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie finansów _.

Trichet chwalił Polskę, że jest wyjątkiem na tle regionu centralnej i wschodniej Europy. Stwierdził, że jest wzruszony tempem, w jakim rozwija się polska gospodarka. - _ Kiedy widzę Polskę tak szybko rozwijającą się jestem wzruszony, bo bardzo dobrze pamiętam Polskę z połowy lat 80-tych. I jeśli coś może stać się symbolem niewiarygodnej transformacji na lepsze, to ten symbol jest tutaj _ - podkreślił Trichet.

Podczas swego wystąpienia szef EBC przypomniał, że przez ostatnie dwadzieścia lat, od upadku Związku Radzieckiego, kraje Europy centralnej i wschodniej podjęły szereg ambitnych reform. Dzięki procesowi transformacji gospodarczej kraje te znacznie poprawiły dochody oraz standardy życia obywateli.

Belka studzi nastroje - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/nbp;nie;daje;za;wygrana;znow;sprzedaje;euro,56,0,924728.html) NBP nie daje za wygraną. Znów sprzedaje euro To już trzecia interwencja banku centralnego na rynku walutowym w ostatnich dniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;o;kryzysie;to;jest;dom;wariatow,88,0,919640.html) "To jest dom wariatów, a nie wolny rynek" Prezes NBP mówi o tym, czy mamy szansę przejść przez nadciągające spowolnienie gospodarcze suchą stopą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;apeluje;o;spokoj;wobec;notowan;franka,36,0,907300.html) Belka: Ktoś chce na nas zarobić. Przeliczy się Na ostatnich zawirowaniach na rynku finansowym ktoś chce zarobić, dlatego należy zachować spokój.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podwyzka;stop;belka;bez;paniki,206,0,852686.html) Podwyżka stóp? Belka: Bez paniki Prezes Narodowego Banku Polskiego nie jest zwolennikiem podnoszenia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)