Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: Wspieramy drogę Serbii do Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Marszałek przyjechał do Belgradu w związku z obchodami Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wizyta Borusewicza potrwa dwa dni.

Borusewicz: Wspieramy drogę Serbii do Unii Europejskiej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFenFjwB

Droga Serbii do UE oraz konflikt rosyjsko-ukraiński - to tematy rozmów, które w Belgradzie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odbył z prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem i przewodniczącą serbskiego parlamentu Mają Gojković.

Marszałek przyjechał do Belgradu w związku z obchodami Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wizyta Borusewicza potrwa dwa dni.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Serbii marszałek Senatu powiedział, że wzrost poparcia Polaków dla UE w 10 lat po akcesji dowodzi, że wejście do Unii było dobrą decyzją. "Wspieramy drogę Serbii do Unii Europejskiej (). Cieszymy się, że rząd, parlament Serbii jest w tej kwestii zdecydowany" - oświadczył Borusewicz.

bFenFjwD

Gojković powiedziała, że wizyta polskiej delegacji przypadająca w Dniu Zwycięstwa oraz podczas obchodów 10-lecia członkostwa Polski w UE ma znaczenie symboliczne. Podkreśliła, że poparcie polskiego parlamentu dla integracji Serbii z UE ma dla Serbów wielkie znaczenie.

Marszałek Senatu poinformował dziennikarzy, że jego rozmowy w Belgradzie dotyczyły także spraw Ukrainy. Borusewicz ocenił, że stanowisko przedstawicieli władz serbskich ws. Ukrainy było "dość ostrożne". "Powiedzieli, że gdy mały znajdzie się między dwoma wielkimi, to nic dobrego dla małego nie wyniknie. Oni nie chcieliby być zmuszani, by opowiadać się czy po jednej, czy po drugiej stronie" - zaznaczył marszałek Senatu. Ocenił, że jeśli konflikt rosyjsko-ukraiński się rozwinie, to będzie miał "przynajmniej energetyczne" skutki dla Bałkanów, w tym Serbii.

Marszałek Senatu złożył także wieniec na grobach polskich lotników na cmentarzu wojskowym w Belgradzie (Wojskowy Cmentarz Angielski); spoczywa tam 17 Polaków, z których 16 w czasie II wojny św. było pilotami RAF-u (Royal Air Force - angielskie Królewskie Siły Powietrzne).

Na sobotę zaplanowano obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Marszałek Senatu w ambasadzie polskiej w Belgradzie spotka się z Polonią z Serbii oraz Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Chorwacji.

bFenFjwJ

W spotkaniu wezmą udział także polscy ambasadorowie w Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Macedonii oraz polski konsul w Chorwacji.

Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. Polonia w Serbii liczy ponad 700 osób, które są w większości przedstawicielami emigracji z lat 70. i 80. XX wieku.

Głównymi skupiskami tamtejszej Polonii są Belgrad (200), Ostojićevo (150), Nisz i Nowy Sad (po 30), Kragujevac, Kraljevo i Pożarevac (po 20). Nieliczną grupą są Polacy pracujący na terenie Serbii dla dużych koncernów. Zajmują oni stanowiska szczebla kadry zarządzającej i należą do miejscowej elity w swoich branżach.

21 stycznia 2014 r. Serbia rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Drogę do tych rozmów otworzyło zawarte w zeszłym roku porozumienie o normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną. Porozumienie, wynegocjowane pod auspicjami UE, podpisali w kwietniu ub.r. premier Serbii Ivica Daczić i premier Kosowa Hashim Thaci.

bFenFjwK

Czytaj więcej w Money.pl

bFenFjxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)