Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za brexit Wielka Brytania wpłaci do budżetu UE 50 mld funtów? "To nonsens"

13
Podziel się:

Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis odrzucił w niedzielę doniesienia "Sunday Timesa" o tym, że rząd Wielkiej Brytanii jest skłonny wpłacić do 50 miliardów funtów w ramach rozliczeń dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. - To nonsens - powiedział.

Kancelaria premier Theresy May na Downing Street odrzuciła doniesienia mediów
Kancelaria premier Theresy May na Downing Street odrzuciła doniesienia mediów (Ben Stevens)
bEJLTMHp

Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis odrzucił w niedzielę doniesienia "Sunday Times" o tym, że rząd Wielkiej Brytanii jest skłonny wpłacić do 50 miliardów funtów w ramach rozliczeń dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. - To nonsens - powiedział.

Według "Sunday Times", rząd w Londynie ma ogłosić po październikowej konferencji programowej Partii Konserwatywnej w Manchesterze, że jest gotowy płacić od 7 do 17 miliardów funtów rocznie do unijnego budżetu przez trzy lata. Brytyjscy negocjatorzy mieliby rozpocząć rozmowy od ustalenia łącznej płatności na poziomie 20-30 miliardów, ale - jak twierdzi gazeta - spodziewają się kompromisu w okolicach 50 miliardów funtów.

Rozmówcy dziennika zaznaczyli, że ta kwota wzrosła o ponad połowę ze względu na niekorzystny dla partii rządzącej wynik w czerwcowych wyborach parlamentarnych, w których Torysi utracili samodzielną większość w Izbie Gmin.

bEJLTMHr
Zobacz także: Jak żyć po brexicie? Premier May ma plan. Zobacz wideo:

Kancelaria premier Theresy May na Downing Street odrzuciła doniesienia mediów, mówiąc, że nie widzi w nich odzwierciedlenia rzeczywistych planów rządu.

Podczas wywiadu w niedzielnym programie "Andrew Marr Show" minister ds. wyjścia z UE David Davis nazwał artykuł "nonsensem" i powiedział, że jest on "absolutnie błędny".

bEJLTMHx

- Nasze podejście jest takie: mówimy "w porządku, przedstawiacie nam ogromny rachunek", ale wiadomo, co się robi z ogromnymi rachunkami - sprawdza krok po kroku. To, co teraz robimy to właśnie sprawdzanie jednej linijki po drugiej. (...) Przechodzimy przez to bardzo systematycznie, bardzo po brytyjsku, pragmatycznie - tłumaczył Davis.

Minister ocenił, że Komisja Europejska "nie chce rozmawiać o przyszłości, a tylko o tzw. postępowaniu rozwodowym".

- On (Michel Barnier, unijny negocjator ds. Brexitu - przyp. red.) jest zaniepokojony tym, że nie otrzymuje od nas żadnych odpowiedzi dotyczących pieniędzy, więc ustawili to w ten sposób, żeby wywierać na nas presję w kwestii pieniędzy - chcą, żebyśmy płacili czasem za brak ustaleń dotyczących finansów - tłumaczył.

Davis bronił dotychczasowego przebiegu negocjacji, tłumacząc, że w trakcie ubiegłotygodniowej rundy rozmów w Brukseli osiągnięto porozumienie m.in. dotyczące praw do opieki zdrowotnej dla brytyjskich obywateli przebywających w Europie, a także funkcjonowania wpłat do systemu opieki społecznej po Brexicie.

bEJLTMHy

Barnier ocenił jednak, że postęp jest powolny i nieumożliwiający przejścia do kolejnego etapu dyskusji o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

- Barnier chce wywrzeć na nas presję i stąd jego postawa na wspólnej konferencji prasowej. Myślę, że to wyglądało dość nierozsądnie, bo jasno widać, że osiągnęliśmy pewne rzeczy, a Komisja stawia się w niemądrej pozycji mówiąc, że nic się nie udało - ocenił.

Według Davisa "ludzie nie powinni panikować". - Za każdym razem, kiedy będziemy poruszali poważny temat, będzie dochodziło do tego typu prób wywarcia na nas nacisku. Pieniądze są niezwykle istotne i myślę, że to jest to, co przeraża ich (UE - przyp. red.) najbardziej, (...) ale prawda jest taka, że przejdziemy przez to i doprowadzimy do dobrego porozumienia - tłumaczył w rozmowie z BBC.

Pytany o to, ile Wielka Brytania jest gotowa wpłacić do unijnego budżetu, minister odmówił jednoznacznej odpowiedzi, ale zaznaczył, że "era dużych płatności na rzecz UE dobiega końca". Poinformował, że rząd w Londynie chce pozostać jednak w wielu programach UE i jest gotowy za nie płacić, m.in. w ramach programów badawczych.

bEJLTMHz

- Unia Europejska twierdzi, że mamy prawne zobowiązania; my uważamy, że tak nie jest. (...) Jesteśmy państwem, które realizuje swoje zobowiązania, (...) które mogą nie być wynikające z prawa, ale moralne czy polityczne. (...) Chcemy wyjść (z UE - przyp. red.) w uporządkowany i łagodny sposób, a w tym celu najlepiej doprowadzić do tego na przyjacielskich zasadach, a nie po prostu zerwać rozmowy - przekonywał.

Davis odniósł się również do artykułu, który opublikowała w niedzielę gazeta "Sunday Telegraph". Dziennikarze powołali się na anonimowego ministra w rządzie May, który ocenił, że Wielka Brytania musi się mierzyć z 30-procentową szansą wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Cytowany przez "Telegraph" minister powiedział, że "musimy się ocknąć, iż wyjście bez porozumienia jest bardzo realną możliwością".

W swojej odpowiedzi Davis przyznał, że brytyjski rząd "przygotowuje się na wszystkie opcje", ale nie nagłaśnia tego, "bo ludzie powiedzieliby: o, zobaczcie, chcą, żeby nie doszło do porozumienia". - Cały nasz wysiłek idzie w kierunku osiągnięcia dobrego wyniku rozmów i to jest dalece najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale musimy się przygotować na wszystko - tłumaczył.

bEJLTMHA

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

W czwartek 7 września brytyjski parlament rozpocznie drugie czytanie tzw. ustawy uchylającej, która zlikwiduje rolę prawa unijnego w Wielkiej Brytanii, jednocześnie przenosząc ponad 13 tys. przepisów do prawa brytyjskiego. Jak przekonywał rząd w Londynie, takie rozwiązanie pozwoli na kontynuację istniejących regulacji i łagodne wprowadzanie zmian, tym samym ograniczając zakłócenia dla firm i przedsiębiorstw.

Według niedzielnych gazet część posłów rządzącej Partii Konserwatywnej rozważa głosowanie przeciwko projektowi, chcąc wymusić na rządzie ustępstwa w brytyjskiej taktyce negocjacji dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej.

Z Londynu Jakub Krupa, PAP

bEJLTMHS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Adżubej
4 lata temu
Tu jeden (edek) pisze ,ze Junkers pije gorzrałe jak dwóch Polaków i jeden Ruski na raz.
Tyczka
4 lata temu
Oj Tereska, Terseka. Musisz bulić Schulcowi i Junkersowi.
Ss
4 lata temu
Widzicie co robi UE z Polska. Nie dziwie sie brytola ze powiedzieli dosc zydo komunie
bEJLTMHT
And
4 lata temu
I po co był cały ten brexit? Tym bardziej że niewielka część ogółu społeczeństwa była za tym bo około 51% ale głosowało 72% ogółu Brytyjczyków..
edek
4 lata temu
Junkersowi się po pijaku ta kwota przyśniła, dostanie jak się drugi raz narodzi... pijaczyna jedna