Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kolej
14.04.2011 15:20

Bruksela broni pieniędzy na polskie koleje

Chodzi o miliard 200 milionów euro, które rząd chce przesunąć na remont dróg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

*Komisja transportu Parlamentu Europejskiego staje w obronie unijnych funduszy na polską kolej. Koordynatorzy grup politycznych zasiadający w komisji uzgodnili, że napiszą list w tej sprawie do komisarza do spraw transportu Siima Kallasa. *

Mają w nim prosić, by ten nie zgadzał się na przesunięcie części pieniędzy z projektów kolejowych na drogi. A o oto właśnie wnioskuje polski rząd. Chodzi o miliard 200 milionów euro z programu Infrastruktura i Środowisko.

Koordynatorzy grup politycznych z komisji transportu argumentują, że polska kolej jest niedoinwestowana, wymaga modernizacji, oraz nowych inwestycji. I dlatego - jak podkreślają - Komisja Europejska nie powinna zgadzać się na postulat polskiego rządu.

To kolejny głos w tej sprawie. Wcześniej z podobnym apelem wystąpiła europejska federacja przewoźników, stowarzyszenie niezależnych przewoźników towarowych, a także wspólnota kolei europejskich i unia przemysłu kolejowego.

Polska tymczasem przekonuje Brukselę, że i tak nie zdąży wydać części środków przeznaczonych na kolej, chce więc je przesunąć na drogi by pieniądze nie przepadły. Rząd dodaje też, że wiele dziedzin transportu w Polsce wymaga wsparcia, nie tylko kolej. W tej sprawie Warszawa rozmawia z Komisją Europejską od kilku miesięcy, ale negocjacje nie przyniosły na razie rozstrzygnięcia, bo Bruksela nie chce się zgodzić na polski postulat. Podkreśla, że jest jeszcze dużo czasu na wydanie unijnych funduszy i dodaje, że polskie koleje wymagają finansowego wsparcia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t85002.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;nowa;lista;kolejowych;inwestycji;z;ue,170,0,761258.html) Będzie nowa lista kolejowych inwestycji z UE Resort infrastruktury robi przegląd inwestycji kolejowych objętych dofinansowaniem z UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t96163.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/drogi;zamiast;torow;unia;niechetna,205,0,804045.html) Drogi zamiast torów. Unia niechętna Dotychczasowe rozmowy i argumenty przedstawicieli władz w Warszawie nie przekonały Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t94058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kolejarze;skarza;sie;brukseli;na;tuska,213,0,773333.html) Kolejarze skarżą się Brukseli na Tuska Powodem jest przesunięcie pieniędzy z unijnych dotacji na kolej - na inwestycje drogowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t104255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zabiora;kolei;5;mld;zlotych;bedzie;gorzej;niz;w;rumunii,70,0,757318.html) Zabiorą kolei 5 mld złotych. Będzie gorzej niż w Rumunii Odebranie dotacji unijnych może zmusić PKP do zamknięcia nawet siedmiu tysięcy kolejowych szlaków. Powstanie za to parę odcinków dróg ekspresowych.
Tagi: kolej, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz