Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela przygotowuje złagodzenie sankcji wobec Iranu

0
Podziel się:

Unia Europejska rozpoczyna przygotowania do złagodzenia niektórych sankcji - poinformował w poniedziałek rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann.

Bruksela przygotowuje złagodzenie sankcji wobec Iranu
(indigoprime/CC/Flickr)
bEDMNuYB

Po osiągniętym w miniony weekend porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego Unia Europejska rozpoczyna przygotowania do złagodzenia niektórych sankcji wobec Iranu - poinformował rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann.

Według niego decyzje w tej sprawie mogą zapaść już w grudniu bądź w styczniu. _ Prace nad wdrażaniem porozumienia już się rozpoczęły. Eksperci zaproponują nowelizację unijnych zapisów w sprawie sankcji (wobec Iranu). Decyzję podejmą ministrowie państw UE _ - poinformował Mann. Dodał, że wdrażanie porozumienia będzie koordynowane ze stroną irańską.

W nocy z soboty na niedzielę tzw. grupa 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) po czterech dniach negocjacji z Iranem osiągnęła przejściowe porozumienie dotyczące irańskiego programu nuklearnego. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych, dotyczących sprzedaży ropy i produktów petrochemicznych, złota i innych metali szlachetnych oraz sektora motoryzacyjnego.

bEDMNuYD

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował w poniedziałek, że UE już w grudniu zniesie pierwsze sankcje nałożone na Iran. Zastrzegł, że proces ten będzie _ ograniczony, precyzyjny i odwracalny _, ale nie sprecyzował obszarów, w których sankcje mają być zniesione.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Iranu cieszy się z tej umowy Na podstawie podpisanej umowy, Teheran będzie miał prawo do wzbogacania uranu jedynie do poziomu 5 procent.
Izrael potępia umowę nuklearną z Iranem Większość światowych przywódców chwali porozumienie, ale Izrael ostrzega, że jest to historyczny błąd.
Van Rompuy: Umowę wprowadzić w życie - _ Teraz kluczową sprawą jest zapewnienie, by porozumienie na czas wprowadzić w życie _ - przekonywał przewodniczący Rady Europejskiej.
bEDMNuZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)