Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela zapewnia Ukrainę, że oferta stowarzyszenia jest aktualna

0
Podziel się:

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy krytykują Rosję.

Bruksela zapewnia Ukrainę, że oferta stowarzyszenia jest aktualna
(AP/Fotolink/East News)

Oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej wraz z umową o wolnym handlu między UE a Ukrainą pozostaje aktualna - oświadczyli w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Podkreślili również, że _ stanowczo nie zgadzają się ze stanowiskiem oraz działaniami Rosji _ w związku z planami podpisania umowy UE-Ukraina.

_ - Stanowisko Unii Europejskiej odnośnie do decyzji Ukrainy o tymczasowym zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA), jest jasne: oferta podpisania niemającej precedensu umowy nadal leży na stole. Wymaga to od ukraińskich przywódców wykazania koniecznej woli politycznej, zdecydowanych działań oraz namacalnych postępów w wypełnianiu warunków, ustalonych w grudniu 2012 r. _ - oświadczyli Barroso i Van Rompuy.

Dodali, że Ukraina już osiągnęła znaczne postępy. _ Jesteśmy przekonani, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej i DCFTA, najbardziej ambitnego porozumienia, jakie Unia Europejska kiedykolwiek proponowała, zapewni możliwie najlepsze wsparcie dla sytuacji gospodarczej Ukrainy, reform i modernizacji, nastawionej na budowanie dobrobytu i stabilnej przyszłości dla wszystkich Ukraińców _ - oświadczyli.

_ - Jesteśmy świadomi zewnętrznej presji, której doświadcza Ukraina i wierzymy, że obliczone na krótką metę obawy nie powinny przeważyć nad korzyściami, jakie to partnerstwo przyniesie w dłuższej perspektywie. Jednak UE nie będzie zmuszać Ukrainy, ani żadnego innego partnera, by wybierali między UE a inną regionalną organizacją. To od Ukrainy zależy, na jaki rodzaj współpracy z UE się zdecyduje _ - podkreślili szefowie KE i Rady Europejskiej.

_ - W tych dniach Ukraińscy obywatele jeszcze raz pokazali, że w pełni rozumieją i popierają historyczny charakter stowarzyszenia z UE _ - dodali.

Barroso i Van Rompuy zaznaczyli, że z powodu wzmocnienia relacji między UE a jej wschodnimi partnerami, nie ucierpią ich stosunki z sąsiadami, takimi jak Rosja. Zapewnili, że UE jest gotowa wyjaśnić Federacji Rosyjskiej korzyści ze zwiększenia wymiany między Unią a jej wschodnimi sąsiadami. Zastrzegli również, że umowy stowarzyszeniowe mają _ dwustronny charakter _.

W zeszły czwartek rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co miało nastąpić 29 listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Wyjaśnił, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza po decyzji Ukrainy. Ostre komentarze Ukraina chce się targować z Unią Europejską i Rosją - tak decyzje władz w Kijowie o wstrzymaniu przygotowań do integracji z Unią Europejską komentują rosyjscy eksperci.
"Kij Kremla i zwiędła marchewka Unii" To dlatego Ukraina nie zdecydowała się na stowarzyszenie z Unią. Zobacz, jak wydarzenie to komentują najważniejsze, europejskie media.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)