Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej. Nadszedł czas kluczowych decyzji

0
Podziel się:

Od tych postanowień zależy kształt europejskiej gospodarki nie tylko w przyszłym roku.

Budżet Unii Europejskiej. Nadszedł czas kluczowych decyzji
(ec.europa.eu)

To będzie kluczowy miesiąc w Unii Europejskiej dla porozumień w sprawach budżetowych. Chodzi o nowelizację tegorocznych wydatków we wspólnej kasie, uzgodnienia na przyszły rok, a także o ostateczną zgodę na wydatki w latach 2014-2020.

Na zdjęciu Janusz Lewandowski, komisarz do spraw budżetowych

Próba sił między unijnymi rządami a Parlamentem Europejskim doprowadziła do sytuacji, że aż trzy budżety wymagają ostatecznych uzgodnień niemal jednocześnie - mówi komisarz do spraw budżetowych Janusz Lewandowski.

Kraje członkowskie zwlekały do tej pory z załataniem dziury w unijnej kasie na ten rok. A tymczasem od tych zmian europosłowie uzależniali wydatków na siedem lat.

Ponieważ jest już jesień, doszły jeszcze do tego negocjacje w sprawie przyszłorocznego budżetu, a na pieniądze od stycznia czekają też odbiorcy unijnych funduszy.

- _ Wszystko to się nałoży na siebie. Byle nad tym wszystkim tryumfowała współodpowiedzialność. Żeby dać Europie informację, na którą czekają naprawdę wszystkie regiony: że jest zgoda, że można wdrażać _ - mówi Janusz Lewandowski.

W ubiegłym tygodniu pojawiło się światło w tunelu. Kraje członkowskie ostatecznie znowelizowały tegoroczny budżet. To pozwoli Parlamentowi Europejskiemu zatwierdzić zmiany na sesji plenarnej za dwa tygodnie i od razu zaakceptować wieloletni budżet do 2020 roku uzgodniony w lutym przez unijnych przywódców.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)