Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny energii w UE, są kilkukrotnie wyższe od cen w USA

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. stwierdził, że ceny gazu w UE zabijaja przemysł. Wysokie ceny energii to również problem społeczny.

Ceny energii w UE, są kilkukrotnie wyższe od cen w USA
(dial-a-view/iStockphoto)

Ceny energii w UE wciąż rosną. W 2012 r. średnia cena gazu dla gospodarstw domowych w UE była 2,5 razy wyższa od ceny w USA, a energii elektrycznej - blisko dwukrotnie - wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger mówił na konferencji prasowej w Brukseli, że jest to pierwszy, kompleksowy raport na temat kosztów energetycznych i cen energii w UE. Komisarz zwracał uwagę, że ceny gazu w UE są trzy lub cztery razy wyższe niż w USA i _ to zabija przemysł _. Wskazał, że wysokie ceny energii to również problem społeczny.

Według niego, dywersyfikacja źródeł energii, zwiększenie konkurencyjności i dokończenie budowy wspólnego rynku _ powinno prowadzić do tego, by zmniejszyć dystans między UE a innymi państwami na świecie _. Dodał, że trzeba też rozpocząć debatę na temat tego _ jak wysokie powinny być obciążenia podatkowe nakładane w państwach członkowskich na energię elektryczną _.

Jak zauważa KE w dokumencie, w UE utrzymuje się też duże zróżnicowanie cen energii między poszczególnymi krajami. _ Podczas gdy we wszystkich krajach UE obserwowany jest systematyczny wzrost cen energii elektrycznej i gazu dla konsumentów, pozostają duże różnice pomiędzy krajami: konsumenci w krajach z najwyższą ceną energii płacą od 2,4 do 4 razy więcej od konsumentów w krajach z najniższą ceną energii _ - zauważa KE w opublikowanym dokumencie.

Średnio ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły o 4 proc. rocznie w okresie 2008-2012. W przypadku gazu, ceny rosły w tym okresie średnio o 3 proc. rocznie. Jeśli chodzi o Polskę, to plasowała się ona wśród krajów o umiarkowanej cenie energii.

W 2012 roku w UE ceny gazu dla średniej wielkości konsumentów przemysłowych były średnio cztery razy wyższe od cen w USA, Kanadzie. Indiach i Rosji i ok. o 12 proc. wyższe niż w Chinach. W tym samym czasie w 10 krajach członkowskich UE, gdzie ceny gazu dla przemysłu były niższe niż średnia europejska, ceny były zbliżone do tych w Chinach, w Turcji i na Ukrainie. Z kolei ceny gazu przemysłowego w Brazylii i Japonii były powyżej średniej europejskiej.

W przypadku gospodarstw domowych średnia cena gazu w 2012 r. była dwa i pół raza wyższa, niż cena płacona przez gospodarstwa domowe w USA i Kanadzie, choć jednocześnie stanowiła połowę cen płaconych przez Japończyków. Była też o 30 proc. niższa niż w Nowej Zelandii. Gospodarstwa domowe w 14 krajach UE płaciły mniej, niż wyniosła średnia w UE; dla nich ceny były porównywalne z tymi w Południowej Korei, Turcji czy w USA.

Jeśli chodzi o cenę energii elektrycznej, to w 2012 roku średniej wielkości zakłady przemysłowe w Europie płaciły za energię elektryczną średnio o ok. 20 proc. więcej niż firmy w Chinach, o około 65 proc. więcej niż firmy w Indiach i ponad dwukrotnie więcej niż firmy ulokowane w USA i Rosji. Ceny energii elektrycznej dla przemysłu w Japonii były o 20 proc. wyższe niż w Europie.

Średnio, gospodarstwa domowe w UE płaciły za energię elektryczną ceny porównywalne z tymi w Norwegii, Nowej Zelandii i w Brazylii. Jednak było to blisko dwukrotnie więcej niż płaciły gospodarstwa domowe w USA.

KE opublikowała raport o cenach energii w pakiecie z projektem polityki klimatycznej i energetycznej UE do 2030 r. oraz wytycznymi w sprawie gazu łupkowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)