Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Davis: chcemy zagwarantować prawa obywateli UE

5
Podziel się:

- W przypadku zwycięstwa Partii Konserwatywnej w czerwcowych wyborach parlamentarnych rząd zagwarantuje prawa obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii - zapewnia David Davis, brytyjski minister ds. wyjścia z UE.

Davis: chcemy zagwarantować prawa obywateli UE
(AFP/EAST NEWS)

David Davis podkreślił, że rząd planuje przedstawienie Unii Europejskiej planu, który opisze i ureguluje w brytyjskim prawie kwestię praw osób, które mieszkają już w Wielkiej Brytanii.

Jesteśmy gotowi

- Zaoferowaliśmy to UE jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale nie chcieli wtedy tego zrobić. My chcemy, żeby tę kwestię rozwiązać najszybciej, jak tylko będziemy mogli - zapewnił Davis odnosząc się do odmowy państw członkowskich UE i instytucji unijnych rozpoczęcia negocjacji przed uruchomieniem formalnej procedury wyjścia ze wspólnoty.

- Planowaliśmy to przez dziesięć miesięcy i jesteśmy gotowi, żeby to zrobić. Jedenaście dni po wyborach odbędzie się pierwsze spotkanie z przedstawicielami UE, w tym z głównym negocjatorem Michelem Barnierem, i to będzie na samym szczycie naszej listy tematów do rozmów - stwierdził minister. - Mam świadomość, że ma to szczególne znaczenie dla Polaków - zapewnił.

Zobacz także: Zobacz, co wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza dla Polaków:

Nie doprecyzował jednak szczegółów propozycji, w tym m.in. tego, które z obecnych praw obywateli UE zostaną zachowane i zapisane w brytyjskich przepisach oraz jaka będzie wymagana procedura administracyjna. Brytyjski rząd dotychczas konsekwentnie odmawiał także zagwarantowania praw obywateli UE bez jednoczesnego uregulowania statusu nieco ponad miliona Brytyjczyków na kontynencie.

Rozwiązania dobre dla wszystkich

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 984 tys. Polaków. W momencie wejścia Polski do UE w maju 2004 r. było ich zaledwie ok. 44 tys.

W pierwszym kwartale 2017 r. blisko 13 tys. Polaków w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o potwierdzenie stałej rezydentury, uważanej za najlepszy - oprócz przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa - sposób zabezpieczenia praw przed planowanym wyjściem kraju z UE. To najwyższy wynik w historii, a w porównaniu z ostatnim kwartałem przed ubiegłorocznym referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty liczba wniosków wzrosła ponad pięciokrotnie (2 476 w drugim kwartale 2016 r.).

- Jest w interesie wszystkich, ale szczególnie w interesie Polski, żeby osiągnąć dobry rezultat negocjacji w sprawie Brexitu. Rząd w Londynie ma bardzo jasny plan dotyczący porozumienia o wolnym handlu i kontroli celnej - stwierdził David Davis.

Według niego toku rokowań istotne będzie znalezienie rozwiązań, które "będą dobre dla obu stron, a nie tylko jednej lub drugiej".

Brytyjskie wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca, a negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczną się, według unijnych planów, 19 czerwca. Rząd Theresy May rozpoczął procedurę wyjścia z UE 29 marca 2017 r., co oznacza, że Wielka Brytania przestanie być członkiem wspólnoty najpóźniej 29 marca 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
mentalny warc...
7 lat temu
od lat ruch prawostronny ale jak tylko wysiądzie z auta to idzie, jedzie, pcha wózek z 500 plus lewą stroną , srodkiem, po ścieżce rowerowej co to za naród co za chaos, co za arogancja, co za pastwisko od odry do buga pastwisko
de.ent
7 lat temu
Wybory się zbliżają to słychać :)
Taka jest pra...
7 lat temu
A jakie prawa ma polak w pl tyra za 2 tys brutto lub na um zlecenie .gdy ma 1 dziecko nie ma nawet 500plus a resortowi i bogaci sa jescze bogatsi to kpina z ludzi pip sady itd w sprawie um zlecenie nic nie robia bo zyjemy w ukladzie panstwa kastowego grup uprzywilejowanych
t.
7 lat temu
Przed wyborami powiedzą wszystko.
Max
7 lat temu
Jest jeden warunek za wszystko zapłacą Ci co zostali w kraju.