Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dojdzie do rozmów z Rosją o przyszości UE?

0
Podziel się:

Liderzy europejskich partii chadeckich zdecydowanie odrzucili w czwartek na
spotkaniu w Wilnie pomysł trójstronnych rozmów między UE, Ukrainą a Rosją na temat gospodarczych
konsekwencji planowanej umowy stowarzyszeniowej Unia-Ukraina.

bEEwSqtN

Liderzy europejskich partii chadeckich zdecydowanie odrzucili na spotkaniu w Wilnie pomysł trójstronnych rozmów na temat gospodarczych konsekwencji planowanej umowy stowarzyszeniowej Unia-Ukraina.

_ Nie ma możliwości trójstronnych rozmów z udziałem UE, Ukrainy i Rosji w roli przyzwoitki _ - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO), który prowadził czwartkowe spotkanie liderów EPL.

Z pomysłem takich rozmów wystąpiły ukraińskie władze, które z obawy przed trudnościami w relacjach gospodarczych z Rosją wstrzymały przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

bEEwSqtP

Według Saryusz-Wolskiego na rozpoczętym w czwartek wieczorem szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie UE podtrzyma swoją ofertę stowarzyszenia wobec Kijowa, ale nie zamierza składać propozycji zrekompensowania Ukrainie ewentualnych strat wynikających z pogorszenia relacji z Rosją.

_ Unia podtrzymuje swoją ofertę, nie traci nadziei i popiera proeuropejskie protesty na +Euromajdanie+ oraz dążenia społeczeństwa obywatelskiego, które chce utrzymać europejski kurs Ukrainy _ - powiedział Saryusz-Wolski.

_ Jesteśmy gotowi rozmawiać o wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej w przyszłości. Ale nie ma gotowości do udziału w jakiejś konkurencji, polegającej na składaniu propozycji gotówkowych, jakich być może niektórzy na Ukrainie oczekują od UE i Rosji _ - dodał.

Niemiecki chadek, szef komisji spraw zagranicznych w PE Elmar Brok powiedział, że UE _ nie będzie uczestniczyć grze o to, kto da komu więcej pieniędzy _. _ Nie jest możliwe, byśmy rekompensowali to, co robią Rosjanie, jeśli chodzi o handel z Ukrainą _ - dodał Brok. Moskwa zapowiedziała kilka miesięcy temu, że podejmie protekcyjne kroki w handlu, jeśli Kijów podpisze umowę stowarzyszeniową z UE.

bEEwSqtV

Unia nie zamierza też złagodzić wymogów, jakie Ukraina i inne kraje PW muszą spełnić przed podpisaniem umowy, w tym rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa. Dla Kijowa oznacza to w praktyce uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko i zezwolenie jej na wyjazd na terapię do Niemiec.

_ Warunki muszą zostać spełnione, musi być jasne, że transformacja to korzyści, a nie koszty _ - powiedział Brok. Dodał, że aby podpisać umowę z Unią, Kijów musi się zobowiązać do uwolnienia Tymoszenko, także ze względów humanitarnych.

W spotkaniu liderów ugrupowań EPL przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie uczestniczyli m.in. szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, premierzy sześciu krajów UE (Rumunii, Bułgarii, Cypru, Luksemburga, Grecji i Szwecji), a także przywódcy Mołdawii i Armenii. Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe - w tym Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - z 39 krajów Europy.

bEEwSquq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)