Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk: jestem namawiany do kandydowania na szefa KE

0
Podziel się:

Głośno było o poparciu ewentualnej kandydatury Tuska przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Donald Tusk: jestem namawiany do kandydowania na szefa KE
(Bartosz Krupa/East News)

Premier Donald Tusk potwierdził w Brukseli, że jest namawiany do kandydowania na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastrzegł jednak, że nie będzie teraz decydował w tej sprawie._ _

_ Niektórzy namawiają mnie do tego, żebym kandydował w wyborach na szefa Komisji (Europejskiej) i te głosy powtarzają się dość często, ale jak państwo się domyślacie, to nie jest czas do podejmowania tego typu decyzji. Pozwólcie, że w Warszawie, a nie w Brukseli, będę mówił o tym, co mam zamiar robić sam ze sobą _ - powiedział Tusk dziennikarzom tuż przed szczytem UE.

Po raz pierwszy partie polityczne w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mają wskazać swoich głównych kandydatów, którzy potem mieliby się ubiegać o stanowisko szefa KE. Wybory do PE odbędą się najpewniej 22-25 maja 2014 r., a wybór szefa KE w lipcu 2014.

W ubiegłym tygodniu szef chadeków w PE Joseph Daul powiedział PAP, że Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 roku.

Wśród innych potencjalnych kandydatów Europejskiej Partii Ludowej, poza Tuskiem, Daul wymienił obecnego francuskiego komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta i luksemburską komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Dodał, że także obecny przewodniczący KE, wywodzący się z chadecji Jose Manuel Barroso może zechcieć zostać na trzecią kadencję. Mianem dobrego kandydata określił też premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa.

Głośno było też o poparciu ewentualnej kandydatury Tuska przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, co miałoby duże znaczenie, gdyby CDU/CSU pod jej wodzą wygrało nadchodzące wybory w Niemczech. W komentarzach prasowych wskazywano jednak na opór Francuzów, którzy nie chcą, by szefem Komisji był polityk spoza strefy euro.

W kwietniu ekspert think tanku Centre for European Reform Hugo Brady pisał, że Donald Tusk jest _ zdecydowanym faworytem _ na nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk wśród 500 najbardziej wpływowych... Premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski znaleźli się na przygotowanej przez magazyn Foreign Policy liście 500 najpotężniejszych ludzi na planecie.
Bruksela chce zwiększyć przepływ pracowników Obecnie tylko 3 proc. obywateli w Unii, a więc 9,5 mln osób, mieszka i pracuje w innym państwie członkowskim.
Nieoczekiwana zmiana w rządzie. Dymisja Wiceszef MSZ Janusz Cisek złożył na moje ręce rezygnację ze stanowiska. Przyjmę ją -poinformował premier Donald Tusk. Zobacz, co jest powodem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)