Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk: Polska i Włochy mają podobne poglądy

0
Podziel się:

Co mamy wspólnego z jedną z bardziej pogrążonych w kryzysie gospodarek europejskich?

Donald Tusk: Polska i Włochy mają podobne poglądy
(PAP/Paweł Supernak)

Przed południem rozpocznie się w Rzymie * *włosko-polski szczyt międzyrządowy. Przewodzić mu będą * *premierzy Mario Monti i Donald Tusk. Szefowie obu rządów umówili się na to spotkanie jeszcze w styczniu podczas wizyty Tuska w Wiecznym Mieście.

Do włoskiej stolicy na dwustronne obrady przyjechali m.in. szef dyplomacji Radosław Sikorski, minister obrony - Tomasz Siemoniak, minister finansów - Jacek Rostowski, kultury - Bogdan Zdrojewski, rolnictwa - Marek Sawicki. Szczyt zakończy wspólna konferencja prasowa premierów o godzinie 14.

W przeddzień szczytu Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Rzymie, że relacje polsko-włoskie są bardzo dobre i _ zostały wyniesione na poziom ponadstandardowy _, czyli konsultacji międzyrządowych.

_ - Mamy podobne poglądy, jeśli chodzi o przyszły europejski budżet, mówimy solidarnie o tym, że Europie potrzebny jest duży budżet i potrzebna jest polityka spójności _ - oświadczył polski premier. Przypomniał, że oba rządy są współautorami europejskiej agendy wzrostu i - jak przyznał - _ jej bardzo zdeterminowanymi promotorami _.

_ - Bardzo ceniona dzisiaj w Europie aktywność pana premiera Montiego, dobra pozycja Polski dają podstawy do wysokiej oceny wpływu Rzymu i Warszawy na to, co się dzieje w Europie wtedy, kiedy ze sobą dobrze współpracujemy _ - powiedział Tusk.

_ - Obaj z premierem Montim dobrze rozumiemy, że równowaga polityczna w Unii Europejskiej musi wynikać także z aktywności i znaczenia polityki Rzymu i Warszawy w Europie _ - zauważył szef polskiego rządu na konferencji prasowej tuż po meczu piłkarskim reprezentacji parlamentarzystów obu krajów w Rzymie, wygranym przez Polaków 7:2.

Odnosząc się do tego meczu, premier powiedział, że szczyt międzyrządowy będzie się tym od niego różnił, że _ nikt tam nie ma zamiaru nikogo pokonywać _.

W styczniu, a więc dwa miesiące po powołaniu rządu ekspertów Mario Montiego, premierzy Polski i Włoch zapewniali po swym pierwszym spotkaniu w Rzymie, że mają wspólny punkt widzenia na wiele kwestii dotyczących rozwiązania obecnego kryzysu i polityki UE.

Tusk powiedział wówczas: _ Jestem przekonany, że tak dobra współpraca między Rzymem a Warszawą będzie świetnym uzupełnieniem dla politycznych inicjatyw Paryża i Berlina w czasie, kiedy pracujemy wspólnie nad nowymi regułami postępowania w Unii Europejskiej _.

Jak zapowiedziano, dzisiejsze rozmowy w reprezentacyjnej rządowej rezydencji Villa Madama będą dotyczyć przede wszystkim kwestii unijnych i dwustronnej współpracy.

Spotkanie odbędzie się też w perspektywie kolejnego szczytu UE w czerwcu. Kulminacją konsultacji, jakie Mario Monti będzie przed nim prowadził, będzie przygotowywane z jego inicjatywy w Rzymie czterostronne spotkanie z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a i premiera Hiszpanii Mariano Rajoya.

Czytaj więcej w Money.pl
Monti chwali Polskę. Stawia nas obok Angli Premier Włoch Mario Monti zapowiedział rozmowy z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Nie podał, gdzie i kiedy dokładnie dojdzie do tych rozmów.
Tusk u Montiego i na meczu. Boniek sędzią Polski premier będzie rozmawiał z szefem włoskiego rządu Mario Montim. Mają mówić o wzroście gospodarczym.
Duże pieniądze w zasięgu naszych rąk Polska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w walce o hojne, unijne dotacje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)