Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EBC utrzymał stopy procentowe i plany dotyczące skupu obligacji

Euro zareagowało na najnowsze doniesienia wyraźnym umocnieniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Główna stawka oprocentowania banku centralnego strefy euro pozostała bez zmian, na zerowym poziomie - czytamy w komunikacie po posiedzeniu EBC. Wciąż obowiązuje też comiesięczny skup obligacji o wartości 60 mld euro.

Zgodnie z prognozami ekonomistów Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na zmiany najważniejszych parametrów prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej. Tym samym oferuje oprocentowanie depozytów na poziomie minus 0,4 proc., co ma zniechęcać banki komercyjne do zamrażania pieniędzy na kontach. Z kolei stawka dla pożyczanych pieniędzy to zaledwie 0,25 proc., co również ma być impulsem do wzrostu gospodarczego.

Rada Prezesów EBC wskazała, że oprocentowanie w banku pozostanie na obecnym poziomie jeszcze przez dłuższy okres. Wcześniej na pewno dojdzie do zakończenia programu skupu obligacji, który został zmniejszony kilka miesięcy temu z 80 do 60 mld euro. Na tym poziomie ma się utrzymać co najmniej do końca tego roku.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej. Tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - czytamy w komunikacie. Docelowo EBC chce, by inflacja, czyli wskaźnik mówiący o tempie wzrostu cen, był na stabilnym poziomie około 2 proc.

EBC nie wyklucza, że jeśli pogorszą się perspektywy gospodarcze w strefie euro lub warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu inflacji do celu, możliwe jest zwiększenie skali lub wydłużenie czasu obowiązywania skupu obligacji, czyli tzw. programu QE.

Dla części obserwatorów utrzymanie powyższego zapisu o możliwości zwiększania lub wydłużania skupu obligacji jest pewną niespodzianką. Od pewnego czasu spekuluje się bowiem na temat powolnego zmniejszania skali programu i skracania okresu jego trwania.

Na tego typu informacje bardzo wrażliwy jest rynek walutowy. Początkowo można było zaobserwować lekkie osłabienie euro względem dolara, które szybko zniknęło i po godzinie 14:00 euro poszło wyraźnie do góry.

Obserwuj bieżące notowania euro względem dolara

Sprawdziły się wcześniejsze prognozy ekonomistów PKO BP, którzy przewidywali, że zarówno komunikat, jak i konferencja prasowa po posiedzeniu EBC będą miały łagodny wydźwięk.

- Sądzimy, że po 'jastrzębich' wypowiedziach z ostatnich dni bank będzie tonował nastroje i nie wprowadzi istotnych zmian do swojej komunikacji. Sygnałów potwierdzających możliwość decyzji EBC w sprawie redukcji programu QE na posiedzeniu 7 września oczekujemy podczas konferencji w Jackson Hole w dniach 24-26 sierpnia - wskazywali eksperci jeszcze przed ogłoszeniem czwartkowej decyzji.

Tagi: ebc, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

monyZ tych danych jasno wynika czemu tak bardzo Unia Europejska nalega na przyjęcie waluty Euro przez Polskę. Władze monetarne Unii przeznaczają 60 … Czytaj całość

20-07-2017

amenjesli brakuje na mleko i bułke to jakąś stówę mogę pożyczyć

Rozwiń komentarze (2)