Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBOiR zainwestuje 900 mln euro w kraje dotknięte kryzysem uchodźczym

0
Podziel się:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiebR) pracuje nad wartym 900 mln euro pakietem finansowania inwestycji w państwach dotkniętych kryzysem uchodźczym w związku z wojną w Syrii - zapowiedział w środę prezes banku Suma Chakrabarti.

EBOiR zainwestuje 900 mln euro w kraje dotknięte kryzysem uchodźczym
(PAP/EPA)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pracuje nad wartym 900 mln euro pakietem finansowania inwestycji w państwach dotkniętych kryzysem uchodźczym w związku z wojną w Syrii - zapowiedział w środę prezes banku Suma Chakrabarti.

- Trwający konflikt w Syrii jest sam w sobie przerażającą tragedią, a musimy pamiętać, że spowodowała ona także gigantyczny kryzys humanitarny poza granicami jednego państwa - powiedział Chakrabarti.

- Masowe migracje stanowią ogromne wyzwania dla rynków pracy, spójności społecznej i usług publicznych w krajach przyjmujących - podkreślił. Jak dodał, szczególnym wyzwaniem będzie zadbanie o sytuację zawodową osób młodych i kobiet.

Finansowanie ma zostać przeznaczone głównie na wsparcie rozwoju prywatnego sektora, budowę niezbędnej infrastruktury i promocję przedsiębiorczości w krajach, które zostały najbardziej dotknięte masowymi migracjami, głównie w Turcji i Jordanii.

Jedną z pierwszych planowanych inwestycji będzie wsparcie kwotą 14 milionów dolarów modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej w Jordanii, która nie jest w stanie sprostać zwiększonej liczbie użytkowników, gdy w kraju osiedliło się blisko 1,5 miliona uchodźców z Syrii.

Deklaracja EBOiR padła w przeddzień globalnego szczytu "Przyjaciół Syrii" w Londynie, w trakcie którego przedstawiciele ponad 70 rządów i organizacji międzynarodowych mają zastanowić się nad planem skoordynowanego wsparcia ogarniętego wojną domową państwa. Polski rząd reprezentować będzie przebywająca z wizytą w Londynie premier Beata Szydło.

Z Londynu Jakub Krupa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)