Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport z Węgier do Rosji ostro przyhamował

0
Podziel się:

Eksport z Węgier do Rosji ostro przyhamował. W I kwartale 2015 r. eksport węgierskich towarów na rosyjski rynek spadł aż o 52 proc.

Eksport z Węgier do Rosji ostro przyhamował
(European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)
bELaLcVx

Straty związane z wprowadzonym przez Rosjan embargiem szacuje się na 80 milionów euro.

To skutek embarga nałożonego przez Rosję na produkty z krajów Unii Europejskiej - wynika z danych resortu spraw zagranicznych Węgier. W IV kwartale 2014 r. eksport z Węgier do Rosji spadł jedynie o 14,5 proc.

Straty węgierskiego sektora rolniczego związane z wprowadzonym przez Rosjan embargiem szacuje się na 80 milionów euro. Węgry zwiększyły eksport swoich produktów na zachodnie Bałkany, daleki Wschód i do Turcji.

bELaLcVz

Koszty sankcji wobec Rosji - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - są stosunkowo duże. Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Węgier. W 2014 roku obrót handlowy pomiędzy oboma krajami wyniósł prawie 8 mld dolarów. To znacznie więcej niż jeszcze w 2013 roku, kiedy wartość eksportu węgierskich produktów do Rosji wyniosła zaledwie 2,5 mld euro, czyli około 3,1 proc. eksportu ogółem.

W efekcie sankcji powodujących między innymi spadki cen ropy, kłopoty Rosji mają znaczący wpływ na gospodarkę węgierską - załamanie się popytu krajowego w Rosji istotnie zaszkodzi węgierskiej gospodarce poprzez ograniczenie bezpośredniego i pośredniego eksportu na rynek rosyjski.

Uderza to przede wszystkim w takie sektory gospodarki węgierskiej, jak: rolnictwo, przemysł spożywczy i farmaceutyczny. Wiktor Orban na konferencji po spotkaniu z Putinem przyznał, że Węgry potrzebują Rosji. - _ Dla nas ważne jest, aby Rosja była wciąż otwarta dla węgierskich produktów _ - mówił premier Węgier.

Problemy Węgier

Węgierska gospodarka ma problemy. Obecny rząd odziedziczył po socjalistach dług w wysokości 80 proc. PKB i przez lata niewiele zrobił, by go zmniejszyć. Dług szybko więc rósł, w połowie 2014 roku sięgał nawet 85 proc PKB. Obecnie udało się go trochę obniżyć, jednak w dalszym ciągu jego poziom jest bardzo wysoki (ponownie wynosi około 80 proc. PKB). To najwięcej ze wszystkich nowych krajów członkowskich UE._ _

bELaLcVF

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m335031.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/co-zyskaja-a-czym-ryzykuja-wegrzy-bratajac,33,0,1718049.html) Co zyskają, a czym ryzykują Węgrzy, bratając się z Putinem?
Przyszłość węgierskiej gospodarki niestety również nie zapowiada się najlepiej. Według lutowej prognozy Komisji Europejskiej, o ile Węgry zamknęły rok 2014 wzrostem gospodarczym na poziomie 3,3 proc., to w kolejnych latach dynamika wzrostu ulegnie spowolnieniu - do 2,4 proc w 2015 r. i 1,9 proc. w roku 2016. Już w poprzednich latach węgierska gospodarka miała duże kłopoty - w 2009 r. PKB Węgier spadło o 6,8 proc., a w 2012 r. gospodarka skurczyła się o 1,7 proc.

Problemem jest również bezrobocie, które w tym roku wynosi 7,4 proc. Prognozy dotyczące długu publicznego to odpowiednio 77,2 proc. PKB w 2015 r. i 76,1 proc. w 2016 r.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan przekonuje, że o ile rząd węgierski radzi sobie na razie z deficytem budżetowym, który nie przekracza 3 proc. PKB, to problemem jest bardzo wysoki poziom długu publicznego.

bELaLcVG

- _ Po to, żeby zejść z długiem do poziomu 60 proc. w relacji do PKB, nie wystarczy mieć deficyt poniżej 3 proc., ale - w sytuacji, gdy gospodarka przyzwoicie się rozwija _ - _ powinno się dążyć przynajmniej do minimalnej nadwyżki - zaznacza . _

Gospodarka Węgier w liczbach
Ostatni odczyt Poprzedni odczyt Najwyższa wartość Najniższa wartość Jednostka
Źródło: Trading Economics
Stosunek budżetu państwa do PKB -2.20 -2.10 4.30 -9.30 Procent PKB
Dług Publiczny do PKB 79.20 79.80 82.20 0.00 Procent
Budżet Państwa -53.80 -111.90 434.90 -595.30 Miliardów forintów (HUF)
Wydatki Rządowe 609188.00 646515.00 646530.00 437790.00 Milionów forintów (HUF)
Wydatki rządowe w PKB 50.00 48.70 55.80 47.80 Procent
Ocena kredytowa 42.58

Aby zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy, Węgry oparły swoją politykę na interesach z Chinami i Rosją, przy jednoczesnym utrzymaniu strategicznego partnerstwa z Niemcami. Kryzys ukraiński zagroził jednak planom premiera Orbana i mocno je skomplikował.

Węgry wybrały, jak przekonuje Orban, ochronę swoich _ interesów narodowych , ale ich działania naruszają lojalność wobec przedsięwzięć działań UE. _

bELaLcVH

_ - Węgierskie podejście opiera się na polityce zagranicznej, __ co do zasady podporządkowującej względy ideologiczne pragmatycznemu zaangażowaniu ufundowanemu wyłącznie na interesach ekonomicznych _ - twierdzi w swoim raporcie dr Tamas Novak, węgierski ekonomista z Instytutu Światowej Ekonomii Węgierskiej Akademii Nauk publikujący na łamach Ośrodka Myśli Politycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban chce kary śmierci. Unia reaguje ostro "Kara śmierci jest barbarzyńską, średniowieczną praktyką, na którą nie ma miejsca w Unii Europejskiej" - padały słowa w Parlamencie Europejskim
Co dalej z rynkiem polskich warzyw i owoców? 2014 r. był czasem urodzaju, który mógł cieszyć rolników. Niestety, embargo wprowadzone na polskie produkty zamknęło rynek zbytu i doprowadziło do nadprodukcji. Sytuacja sadownictwa i warzywnictwa nie jest komfortowa, dlatego wielu się zastanawia, jaki będzie ten sezon. Ubiegły rok kojarzy się ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi. "Plony były rekordowe, zarówno jabłek, jak i poszczególnych gatunków warzyw" ...
Putin i Orban mówią o sojuszu. Koniec jedności w Unii? Węgry są jednym z ostatnich sojuszników Moskwy w Europie. W Budapeszcie prezydent Rosji wezwał Ukraińców do poddania się.
bELaLcWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)