Notowania

emisja co2
14.06.2012 19:55

Emisja CO2: Bruksela zamierza wycofac pozwlenia

KE zbada możliwość wycofania na stałe z rynku UE części pozwoleń na emisję CO2 - oświadczyła komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vickifrance/Dreamstime)

*KE zbada możliwość wycofania _ na stałe _ z rynku UE części pozwoleń na emisję CO2 - oświadczyła komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard. Komisarz po raz pierwszy otwarcie mówiła o bezpowrotnym usunięciu z rynku części pozwoleń, dotąd mowa była o przesunięciu. *

Hedegaard zaznaczyła, że jej zapowiedź to część uzgodnionego między Parlamentem Europejskimi, Radą UE (rządy) a Komisją Europejską kompromisu ws. dyrektywy o efektywności energetycznej, który w czwartek zatwierdzili ambasadorowie przy UE.

_ Komisja postawiła sprawę jasno, że w najbliższym raporcie o unijnym rynku CO2 (ETS) nie tylko przyjrzy się temu, kiedy pozwolenia na emisję mają być sprzedawane w trzeciej fazie funkcjonowania ETS (lata 2013-2020), ale także zbada inne opcje strukturalnych narzędzi, by wzmocnić rynek CO2, włącznie ze stałym wycofaniem pozwoleń _ - napisała w oświadczeniu Hedegaard.

Wcześniej Hedegaard zapowiadała, że jeszcze w tym roku (prawdopodobnie w lipcu) chce ukończyć raport o rynku emisjami CO2 i uzyskać decyzję krajów UE ws. ich sprzedaży po 2013 r. Zapowiedziała wówczas, że KE może zaproponować mniejszą liczbę pozwoleń na emisję CO2 w 2013 r. Jednak obecne przepisy nie pozwalają na trwałe wycofanie pozwoleń, a jedynie ich przesunięcie pomiędzy poszczególnymi latami w okresie 2013-2020.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m190773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emisja;co2;dunczykom;nie;udalo;sie;przekonac;ue,148,0,1102996.html) *Nie będzie szybszej redukcji CO2. Na razie * Według ministra środowiska ani ministrowie 27, ani żadna grupa robocza nie pracują nad tą propozycją wyznaczenia kolejnych celów redukcji emisji CO2. KE chce zmniejszyć liczbę pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku (ETS), by podnieść ich niską obecnie cenę, która nie zachęca do zielonych inwestycji. Tymczasem Polska sprzeciwia się sztucznemu podwyższaniu ceny uprawnień na emisję CO2, które po części będzie zmuszony nabywać polski przemysł.

Jeśli po raporcie o ETS KE zaproponuje zmiany w harmonogramie aukcji pozwoleń na emisję CO2 (przesunięcie pozwoleń pomiędzy latami), do ich wprowadzenia w życie wystarczy przegłosowanie decyzji przez komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m214090.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pakiet;klimatyczny;unii;polsce;zbierze;sie;mocniej,178,0,1085106.html) Pakiet klimatyczny zaszkodzi Polsce. Bardziej W krótkim okresie można spodziewać się wzrostu kosztów produkcji w sektorach wysokoemisyjnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m7406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozwolenia;na;emisje;co2;bruksela;chce;zmniejszyc;ich;liczbe,93,0,1080925.html) Ma być mniej pozwoleń na emisję CO2 Komisja Europejska chce w tym roku ukończyć raport o rynku emisjami CO2 i uzyskać decyzję krajów UE ws. ich sprzedaży po 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m89312.jpg ) ] (http://tech.money.pl/pakiet-klimatyczny-w-uni-europejskiej-opozycja-komentuje-0-1043363.html) Za to weto Polsce przyjdzie jeszcze zapłacić Opozycja ma wątpliwości, czy Polska wetując unijny plan przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 procent do 2050 roku odniesie ostatecznie sukces.
Tagi: emisja co2, pozwolenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz