Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro na Litwie. Najbardziej niezadowolene... mniejszości narodowe

0
Podziel się:

Litwini żegnają lity. Od północy w powszechnym użyciu będzie europejska waluta.

Euro na Litwie. Najbardziej niezadowolene... mniejszości narodowe
(JT/CC2.0/Flicr.com)

Litwini żegnają lity. Od północy w powszechnym użyciu będzie euro. Litwa stanie się 19 krajem, w którym wprowadzona zostanie ta forma płatności. Obywatele tego kraju są podzieleni w ocenie euro.

Jedynie 53 procent Litwinów pozytywnie ocenia fakt wprowadzenia europejskiej waluty. Eksperci uważają, że jest to skutek między innymi błędów w kampanii informacyjnej. Wśród przeciwników euro wyraźnie widać mniejszości narodowe.

Oprócz Rosjan jedną z najbardziej niechętnych grup wobec euro są zwolennicy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. W tej grupie jest jedynie 20 procent zwolenników euro wobec 60 procent przeciwników.

Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze. Oficjalny kurs ustalony w połowie roku przez radę Unii Europejskiej wynosi 3,45 lita za jedno euro. Od sierpnia wszystkie ceny w sklepach są już podawane w dwóch walutach.

Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach UE mają wspólny rewers i narodowy awers. Litewska monet euro ma wybity wizerunek _ Pogoni _ - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju. Tutejsza mennica przygotowuje 370 milionów sztuk monet.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro na Litwie. Trwa oblężenie bankomatów Bankowcy przyznają, że nawet kilkukrotnie zwiększyła się liczba operacji wpłacania litów w bankomatach. Od pierwszego stycznia Litwini będą z nich wypłacali euro.
Euro zmniejszy u nich skutki rosyjskich sankcji? Litwa spełniła wszystkie kryteria z Maastricht i wejdzie do strefy euro 1 stycznia.
Litwa przechodzi na euro. Po jakim kursie? Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)