Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejskie państwa będą gwarantami banków

0
Podziel się:

Kraje Eurolandu określą, jakie sumy wyłożą na ratowanie instytucji finansowych.

Europejskie państwa będą gwarantami banków
(PAP/EPA)

aktualizacja 21:50

W Pałacu Elizejskim w Paryżu przywódcy państw strefy euro oraz Wielkiej Brytanii uzgodnili wspólne działania w obliczu kryzysu na światowych giełdach finansowych.

Ze wstępnego projektu zaprezentowanego jeszcze przed zakończeniem spotkania przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel wynikało, że poszczególne państwa będą gwarantami średnioterminowych pożyczek udzielanych sobie wzajemnie przez prywatne banki. Będzie to jednak tymczasowe rozwiązanie.

Liderzy państw strefy euro ostatecznie zgodzili się na zapewnienie gwarancji wypłacalności banków. Wesprą także finansowo wszystkie banki, które będą tego potrzebować. Poinformował o tym już po spotkaniu belgijski minister finansów Didier Reynders (na zdjęciu).

Uczestnicy szczytu w Paryżu muszą do środy określić, jakie sumy są w stanie wyłożyć na ratowanie banków Unii Europejskiej. Właśnie w środę w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt unijny.

Belgijski wicepremier i minister finansów Didier Reynders mówił, że celem, który chcą osiągnąć uczestnicy spotkania, jest ponowne ożywienie rynku pożyczek między bankami. Jest to niezbędne, by banki mogły pożyczać pieniądze przedsiębiorstwom. Reynders tłumaczył, że wszystkie państwa podjęły zobowiązanie o podwyższeniu kapitałów banków w razie konieczności w poszczególnych krajach.

Według Didier Reyndersa, państwa strefy euro zobowiązały się również do udzielenia gwarancji na pożyczki między bankami. Zdaniem belgijskiego ministra finansów, do prac nad porozumieniem zostaną włączone państwa Unii, które nie używają jeszcze wspólnej waluty.

Na paryski szczyt zaproszono wszystkie kraje strefy euro, a także Wielką Brytanię oraz Słowację, która przyjmie wspólną walutę od 1 stycznia.

| DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KRYZYSIE NA RYNKACH: |
| --- |

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)