Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiat i Starbucks na celowniku Unii. Nielegalnie unikały płacenia podatków

0
Podziel się:

Przez lata koncerny osiągały zyski, a unijne kraje traciły miliardy.

Fiat i Starbucks na celowniku Unii. Nielegalnie unikały płacenia podatków
(Justin Lane PAP/EPA)

Po ponadrocznym dochodzeniu Komisja Europejska poinformowała w środę, że Luksemburg i Holandia przyznawały nielegalne korzyści podatkowe firmom Starbucks i Fiat Finance. Oba koncerny będą musiały zwrócić po 20-30 mln euro niezapłaconego podatku.

KE uznała, że dzięki decyzjom władz Luksemburga i Holandii firmy płaciły zaniżone podatki i w ten sposób otrzymały niedozwoloną pomoc publiczną. Teraz będą musiały ją zwrócić.

Firma Starbucks zarejestrowała swoje biuro w Holandii, Fiat Finance and Trade - w Luksemburgu. - Decyzje podatkowe, które sztucznie zmniejszają obciążenia firm są niezgodne z unijnymi regułami. One są po prostu nielegalne - powiedziała komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager.

Walkę z tymi, którzy unikają płacenia podatków rozpoczęła jeszcze poprzednia Komisja, ale obecna postanowiła przyspieszyć dochodzenia. Zapowiedziała to jesienią ubiegłego roku, czyli na początku swego urzędowania komisarz do spraw konkurencji, nazywana postrachem międzynarodowych korporacji.

Dunka najpierw wzięła na celownik firmy Starbucks i Fiat, ale w Brukseli mówi się nieoficjalnie, że już niedługo zapadną orzeczenia także w sprawie Apple i Amazon.

W marcu 2015 roku w Brukseli ogłoszony został pakiet rozwiązań mających zapobiegać unikaniu płacenia podatków przez duże firmy. To efekt afery określonej mianem Lux Leaks. Dziennikarze ujawnili, że przez lata największe firmy świata korzystały z Luksemburga by ominąć przepisy podatkowe w innych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z przepisami zaproponowanymi wtedy przez Komisję Europejską, każdy kraj członkowski co trzy miesiące będzie musiał przekazywać pozostałym państwom informacje na temat decyzji skarbowych, które zostały przyjęte w tym czasie.

Co ciekawe, przez lata koncerny osiągały zyski, a unijne kraje traciły miliardy. Wszystko działo się wtedy, kiedy premierem Luksemburga był obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Zobacz też: * *Zakaz unikania podatków najlepszym narzędziem dla fiskusa?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)