Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finanse publiczne w UE. Polska na dobrej drodze, Francja najgorsza

0
Podziel się:

Dwunastu zagrożonym krajom Komisja Europejska zaleciła działania naprawcze.

Finanse publiczne w UE. Polska na dobrej drodze, Francja najgorsza
(ec.europa.eu)

12 unijnych krajów, w tej grupie nie ma Polski, pod specjalnym nadzorem w związku zagrożeniami dla sytuacji gospodarczej i konkurencyjności. Wzięła je na celownik Komisja Europejska, która oceniła narodowe plany reform i opublikowała rekomendacje dotyczące uzdrawiania finansów publicznych.

Jeśli chodzi o Polskę, to unijni eksperci podtrzymali dobrą ocenę dotychczasowych reform, co powoduje, że nie jest ona w grupie zagrożonych państw.

- _ Podtrzymano pogląd, że Polska jest na właściwej ścieżce uzdrawiania finansów publicznych. Dobrze być poza strefą zagrożenia _ - poinformował komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski (na zdj.). Choć Bruksela wytknęła też problemy. - _ Mamy stosunkowo wysokie bezrobocie młodzieży, bardzo niski poziom aktywności zawodowej ludzi starszych i kobiet, nieprzyjazne otoczenie dla biznesu _ - wyliczał komisarz.

Eksperci Komisji podkreślili też konieczność rozwijania inwestycji w energetyce i infrastrukturze kolejowej.

Najgorszą ocenę otrzymała Francja. - _ Francja została odnotowana jako kraj, któremu najszybciej pogarsza się konkurencyjność, w sensie deficytu handlowego i utraty konkurencyjności na rynkach międzynarodowych _ - podkreślił komisarz Lewandowski.

Z 12 zagrożonych krajów, którym Bruksela zaleciła działania naprawcze, połowa jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Są to oprócz Francji, także Hiszpania, Cypr, Włochy, Węgry i Słowenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tego jeszcze nie było. Niemcy w izolacji Podczas spotkania szefów państw i rządów dziś wieczorem w Brukseli Merkel będzie chciała nie dopuścić do tego, by jej koledzy uchwalili program przezwyciężenia kryzysu zadłużenia.
"Hollande to Anty-Sarkozy". To chciał pokazać Anty-Sarkozy - tak o Francois Hollandzie mówi politolog Bartłomiej Zdaniuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Tusk nie ma złudzeń, porozumienia nie będzie _ - Nie należy spodziewać się porozumienia w sprawie euroobligacji ani dziś ani w najbliższej przyszłości - _ powiedział premier dziennikarzom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)