Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
19.03.2013 23:03

Fundusze unijne w Polsce są mranowane? Chodzi o miliardy euro

Tak wynika z raportu, który powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

*Bez zmian w prawie unijne pieniądze będą marnowane - przekonuje _ Dziennik Gazeta Prawna _. Luki i bariery w przepisach utrudniają wydawanie pieniędzy z Brukseli. Gdyby zostały usunięte, miliardy złotych na edukację i aktywizację niepełnosprawnych można byłoby lepiej wykorzystać. Tak wynika z raportu, który powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - czytamy w gazecie. *

Jednym z przykładów jest przepis w Karcie nauczyciela, który ogranicza możliwości zatrudniania nauczycieli. Ich czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, za które powinni uzyskać średnie wynagrodzenie ustalone w ustawie. Każde zwiększenie pensji może być finansowane wyłącznie z dochodów własnych gmin, a tymi nie są środki unijne. Aby to umożliwić wystarczyłaby korekta Karty nauczyciela.

Z raportu wynika także, że prawo utrudnia efektywne wykorzystywanie unijnych pieniędzy na aktywizację niepełnosprawnych. Bruksela przewidziała na to pieniądze, ale mimo to mają oni problemy na rynku pracy. W polskim systemie brakuje kwalifikacji dostosowanych do ich możliwości.

Osoby z lekką niepełnosprawnością intelektualną mogą być na przykład pomocnikami obsługi hotelowej. Jednak doświadczenia organizacji pozarządowych pokazują, że tę pracę mogą z powodzeniem wykonywać także osoby ze znacznym poziomem niepełnosprawności.

Ponadto niepełnosprawni intelektualnie mogliby uzyskiwać inne kwalifikacje nadawane przez izby rzemieślnicze. Wymaga to jedynie dokonania zmian w rozporządzeniach ministra edukacji narodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zniesie embargo na broń dla Syrii? -_ Potwierdziliśmy pełne zaangażowanie Unii Europejskiej w międzynarodowe wysiłki, aby położyć kres przemocy w tym kraju _ - powiedział Rompuy.
Rozsądzą o przyszłości Rumunii i Bułgarii? W Brukseli dziś dyskusja o Schengen, a okazją jest spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych. Co z rozszerzeniem strefy?
Pół miliona do wzięcia dla 270 firm Ostatni w tym roku nabór wniosków na popularny e-biznes rusza już dziś.
Tagi: fundusze unijne, ministerstwo rozwoju regionalnego, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz