Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Wstrzymano dostawy z Niemiec przez Gazociąg Jamalski. "Problem z jakością rosyjskiego gazu"

27
Podziel się:

Jak mówi proszący o zachowanie anonimowości informator, od pewnego czasu "jest problem z jakością rosyjskiego paliwa. Jest ona zbyt niska, by wpuścić go do naszego sytemu".

Wstrzymano dostawy z Niemiec przez Gazociąg Jamalski. "Problem z jakością rosyjskiego gazu"
(Gaz-System)

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski nie jest wpuszczany do polskiego systemu - dowiedziała się PAP nieoficjalnie. Półtorej godziny później informacje te potwierdził komunikat spółki Gaz-System.

Aktualizacja 14:55

Jak mówi proszący o zachowanie anonimowości informator, od pewnego czasu "jest problem z jakością rosyjskiego paliwa. Jest ona zbyt niska, by wpuścić go do naszego sytemu". Według informatora, takie rzeczy się zdarzają, ale - jak dodał - "nie przez tak długi okres".

Gaz-System nie może odbierać paliwa do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia na Gazociągu Jamalskim w związku ze złą jakością gazu ziemnego - poinformowała w środowym komunikacie spółka.

"Obecnie gaz nie spełnia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego (IRiESP). GAZ-SYSTEM wstrzymał odbiór gazu w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 r. od godz. 6.00. Ograniczenie zdolności przesyłowej w punkcie PWP planowane jest do 23 czerwca 2017 r. do godziny 6.00. W przypadku zmiany tego terminu GAZ-SYSTEM będzie aktualizował Pilne Komunikaty Rynkowe w tej sprawie" - czytamy w komunikacie.

Spółka w komunikacie dodaje, że "za prawidłowe parametry jakościowe gazu odpowiada dostawca wprowadzający gaz do krajowego systemu przesyłowego".

Gaz-System informuje też, że wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie ma wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez spółkę.

"Klienci przesyłający gaz przez punkt PWP, w tym między innymi korzystający z usługi wirtualnego rewersu w Mallnow, zostali powiadomieni o ograniczeniu zdolności przesyłowej" - dodaje komunikat.

Punkt, na którym wstrzymano dostawę to rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski.

Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
historyk
6 lat temu
zmowa jak w 1938?, ale wygląda na to, że tym razem Polska zdążyła.....
jo44
6 lat temu
"gaz z Niemiec nie jest wpuszczany do polskiego systemu z powodu niskiej jego jakości" - koniec NEW'sa ! Cała reszta to spekulacje i pomówienia ... były fałszerstwa wieswagenów, teraz z gazem ... co następne ?
Mario
6 lat temu
Zadzwońcie do Pawlaka , znowu dogada sie z ruskimi to szybko gaz oczyszczą .
egegeh4e
6 lat temu
takie rzeczy się zdarzają nie ma co się emocjonować dobrze że są odpowiednie procedury i osoby które to wychwytują. w tym kontekście to jest dobra wiadomość.
yonnek
6 lat temu
Prawidłowo - Niemcy moga sobie teraz przejąć cały ten zasyfiały gaz i zużyć , mogą sobie potrenować przed NordStreamII.
...
Następna strona