Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska staje się fabryką Europy. Dwie trzecie miejsc pracy w przemyśle Unii powstaje u nas

Polska staje się fabryką Europy. Dwie trzecie miejsc pracy w przemyśle Unii powstaje u nas

W polskim przemyśle powstają dwa na trzy nowe miejsca pracy w całej Unii Fot. materiały prasowe VW
W polskim przemyśle powstają dwa na trzy nowe miejsca pracy w całej Unii
Trzecie miejsce na liście państw z największym procentowo przyrostem zatrudnienia, szóste wśród krajów z największą dynamiką produkcji w Unii Europejskiej. Polska gospodarka wyróżnia się w tym roku na plus na tle Europy. Przejmujemy co ósme nowe miejsce pracy w Unii. Jednak już żaden kraj nie może się z nami równać pod względem tego, co dzieje się w przemyśle. Stajemy się fabryką Europy.

Zatrudnienie w Polsce rosło w drugim kwartale o 0,8 proc. w porównaniu z kwartałem pierwszym - lepszy wynik w Unii Europejskiej miały tylko dwa kraje, a konkretnie Malta i Hiszpania. Z polską dynamiką wzrostu zrównała się prawie Grecja - podał w środę Eurostat.

Zgodnie z danymi unijnego biura statystycznego od kwietnia do czerwca pracę w Polsce znalazło 129,5 tys. osób. Więcej osób zatrudniono tylko w Hiszpanii (171,6 tys.), gdzie jest jednak nieporównywalnie wyższa niż u nas stopa bezrobocia.

Generalnie w Europie widać ożywienie gospodarcze i poziom zatrudnienia rośnie. W całej Unii zwiększył się o prawie milion osób. My przechwyciliśmy aż 13 proc. nowych miejsc pracy. Spadało zatrudnienie tylko w Rumunii, w Chorwacji i na Łotwie.

Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice


 

Polska fabryką Europy

Co trzeba podkreślić, o ile w przekroju całej gospodarki mamy miejsce trzecie, to już w sektorze przemysłowym miejsca pracy powstają prawie wyłącznie u nas. W drugim kwartale przy produkcji znalazło w Polsce zatrudnienie aż 92 tys. osób, a w całej Unii (28 krajów) 134 tys. Od początku roku przybyło w Polsce 223 tys. miejsc pracy w przemyśle, a w całej Unii 354 tys.

W tym roku dwa na trzy nowe stanowiska pracy przy produkcji w całej Unii powstawały więc w Polsce. Można powiedzieć, że stajemy się fabryką Europy.

Największe ubytki zatrudnienia w Unii widać w tym roku w przemyśle Rumunii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Francji. Można zaryzykować twierdzenie, że tych krajów przenoszone są do Polski zakłady produkcyjne.

Zmiana zatrudnienia w przemyśle europejskich krajów w pierwszej połowie 2017 roku (tys. pracowników)
Unia Europejska
(28 krajów)
353,7 Dania 2,0
Polska 222,9 Łotwa 1,2
Niemcy 39,0 Cypr 0,3
Hiszpania 32,8 Malta -0,2
Włochy 19,5 Estonia -0,9
Węgry 16,9 Czechy -1,7
Słowacja 15,4 Litwa -2,7
Portugalia 13,5 Chorwacja -3,2
Szwecja 11,9 Francja -3,9
Grecja 6,0 Norwegia -4,0
Bułgaria 5,1 Finlandia -6,8
Holandia 5,0 Wlk. Brytania -51,5
Słowenia 4,0 Rumunia -95,5
Austria 3,6
Źródło: Eurostat

 

W przemyśle zatrudnionych jest 3,5 mln Polaków, czyli aż 11 proc. zatrudnienia w tym sektorze w Unii. Więcej w Europie zatrudniają tylko Niemcy - 7,6 mln osób.

Bardzo dobrze wyglądają też statystyki polskiego przemysłu za lipiec. Osiągnął dynamikę 6,4 proc. rok do roku, podczas gdy cała Unia zaledwie 3,1 proc. - wynika z informacji Eurostatu.

Wysoką dynamikę wykazuje w Polsce metalurgia (+17,2 proc. rdr), produkcja urządzeń elektronicznych (+15,2 proc. rdr) i wyrobów ze skóry (+15,1 proc.). Spadła produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych (-18,2 proc. rdr).

W Unii Europejskiej lepiej radził sobie w lipcu przemysł tylko w pięciu krajach: w Słowacji, na Łotwie, w Rumunii, w Szwecji i w Słowenii. Szóste miejsce w rocznej dynamice produkcji mamy zresztą drugi miesiąc z rzędu - tak dobrego rezultatu w relacji z resztą krajów nie było przedtem od kwietnia 2016 r.

unia europejska, przemysł, eurostat, polska gospodarka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Agnieszka Sporek Rajcza 203b
2017-09-23 15:16
ja pracuje cialem i mam sie dobrze 20 tys miesiac
Fernando
2017-09-22 15:33
Co się dziwić Niemieckie firmy motoryzacyjne zrobiły z nas montownie Europy składamy dla nich wszystko za 1/4 tego co Niemiec. Do tego koszty transportu nie sa wysokie gdyż jesteśmy pod reką tuż za wschodnia granica. Warunki pracy na produkcji również pozostawiają wiele do życzenie. Praca monotonna wyczerpująca głównie na wynajmowanych halach budowanych pod magazyny nie przystosowanych do produkcji mowa o systemie wentylacji (Blaszane szklarnie). Ale jak to się mówi wszystko wygląda fajnie na słupkach a poszkodowani sa prości ludzi
ssds
2017-09-21 19:53
europejskie niewolnictwo nic więcej jesteśmy chinami europy, żaden kraj EU nie zgodził się taniej pracować???
Pokaż wszystkie komentarze (653)