Notowania

gospodarka szwecji
22.12.2013 14:23

Gospodarka Szwecji. Mieszkańców nie interesuje budżet obywatelski

- Szwedzki samorząd znany jest z dużej przejrzystości, a mieszkańcy ufają lokalnej władzy - tłumaczy to zjawisko przedstawiciel szwedzkiego stowarzyszenia gmin i województw samorządowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mrlins/CC/Flickr)

W Szwecji, gdzie mieszkańcy na ogół mają duży wpływ na decyzje władz samorządowych, w ostatnich latach jedynie kilka gmin wprowadziło taki budżet.

_ - Szwedzki samorząd znany jest z dużej przejrzystości, a mieszkańcy ufają lokalnej władzy. Podejrzewam, że po prostu nie ma zapotrzebowania na dodatkowe narzędzia _ - twierdzi przedstawiciel szwedzkiego stowarzyszenia gmin i województw samorządowych Kjell-Ake Eriksson.

W 2012 roku władze podsztokholmskiej gminy Haninge przeznaczyły 400 tys.koron (ok. 44 tys. euro) na realizację budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy za pomocą specjalnej strony internetowej najpierw zgłosili 113 propozycji, potem w wyniku kilkumiesięcznego głosowania wybrano jedną z nich - budowę parku z przeszkodami do ćwiczeń parkour. Inwestycja została otwarta w tym roku z udziałem uczniów jednej ze szkół, którzy byli autorami propozycji.

Od 2010 roku miasto Uddevala na zachodnim wybrzeżu Szwecji zrealizowało projekty, o których decydowali młodzi mieszkańcy tej gminy, w wieku 13-19 lat. Za 200 tysięcy koron zorganizowano jednodniowy festyn z występami kabaretów, kolejne pieniądze (500 tys. koron) przeznaczono na poprawę wyglądu i bezpieczeństwa szkół oraz okolic. Uczniowie mieli za zadanie najpierw sfotografować miejsca wymagające remontu, a potem zdecydować o ich odnowieniu.

Ponadto budżet obywatelski został wprowadzony lub jest w trakcie realizacji w gminie Avesta, Ystad, Orebro oraz Hudiksval.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka szwecji, budżet obywatelski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz