Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Wielkiej Brytanii. Podpisali kontrakty z Chinami na ponad 17 mld euro

0
Podziel się:

- Wielka Brytania jest najbardziej otwartą gospodarką w Unii Europejskiej, najbardziej przyjazną Chinom - zapewnia brytyjski premier.

David Cameron i Li Keqiang podczas dzisiejszego spotkania
David Cameron i Li Keqiang podczas dzisiejszego spotkania (PAP/EPA)

Kontrakty na ponad 14 mld funtów (czyli 17,4 mld euro) zostały podpisane z Chinami podczas wizyty premiera ChRL Li Keqianga w Londynie - poinformował premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

_ - Wielka Brytania jest najbardziej otwartą gospodarką w Unii Europejskiej, najbardziej przyjazną Chinom _ - oświadczył Cameron podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin.

Większość tej kwoty przypada na 20-letni kontrakt zawarty między koncernem BP a chińskim CNOOC, opiewający na prawie 12 mld funtów (14,9 mld euro).

Ponadto umowy partnerskie zawarły: Rolls-Royce w dziedzinie cywilnej atomistyki i londyńska giełda London Stock Exchange z chińskimi bankami.

Cameron i Li spotkali się w siedzibie brytyjskiego premiera na Downing Street. Zgodzili się w sprawie potrzeby polepszania dwustronnych stosunków obu krajów. Szef brytyjskiego rządu mówił m.in. o oczekiwaniach wobec władz w Pekinie w drażliwej dlań kwestii przestrzegania praw człowieka - pisze agencja Kyodo, nie ujawniając więcej szczegółów.

Stosunki dyplomatyczne na linii Londyn-Pekin ochłodziły się, gdy w 2012 r. Cameron spotkał się z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Jednak podczas ostatniej wizyty w Chinach w grudniu ub.r. Cameronowi udało się z powodzeniem zagwarantować współpracę gospodarczą, unikając krytykowania ChRL za stan respektowania praw człowieka - zauważa Kyodo. Jak podaje japońska agencja, we wtorek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera kilka osób demonstrowało przeciwko naruszaniu przez chińskie władze praw człowieka.

Na konferencji prasowej Cameron nawiązał również do obecnej sytuacji w Iraku i Syrii. Według niego największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii stanowią cudzoziemscy bojownicy walczący u boku islamistycznych rebeliantów w Iraku i Syrii. Cameron wymienił tu brytyjskich obywateli, jak i obywateli innych państw.

_ - Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to, co obserwujemy w Syrii i teraz w Iraku co się tyczy działań (Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu - ISIL), jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii _ - powiedział premier.

Szef chińskiego rządu został również przyjęty tego dnia przez królową Elżbietę II na audiencji na zamku Windsor. Takie spotkania królowej z zagranicznym oficjelem, który nie jest głową państwa, należą do rzadkości - zauważa Kyodo.

Według dziennika _ China Daily _ premierowi Chin towarzyszy podczas wizyty w Wielkiej Brytanii ponad 200 chińskich biznesmenów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)