Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań w Grecji lecą w dół. Nieruchomości za półdarmo

81
Podziel się:

Nawet o siedemdziesiąt procent spadły ceny mieszkań w Grecji od 2008 roku. Specjaliści przewidują, że ten rok będzie kolejnym trudnym dla greckiej ekonomii i nie poprawi się sytuacja na rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Grecji lecą w dół. Nieruchomości za półdarmo
(EAST NEWS)

W Atenach i Salonikach średnia wartość nieruchomości spadła w czasie kryzysu prawie o połowę. W niektórych ateńskich dzielnicach, gdzie są duże skupiska imigrantów, można kupić mieszkanie nawet za cztery tysiące euro albo dom w dobrym stanie za 10 - 20 tysięcy euro.

Nie ma chętnych na zakup nieruchomości ani wśród osób prywatnych, ani firm, które walczą o przetrwanie. Na rynku brakuje gotówki, utrzymuje się wysokie bezrobocie oraz niepewność co do sytuacji ekonomicznej Grecji i przyszłych dochodów jej mieszkańców.

Zdaniem ekspertów, wszystkie te czynniki nie pozwalają na ożywienie rynku, które miało nastąpić w tym roku. Tysiące zadłużonych mieszkań ma zostać wystawionych na licytację, a portfele Greków pustoszeją też z powodu nadmiernego opodatkowania i wysokich składek ubezpieczeniowych.

W styczniu zadłużenie Greków wobec państwa przekroczyło 94 miliardy euro. To więcej niż łączna wartość ostatniego pakietu kredytowego dla tego kraju. Zdaniem specjalistów, dług będzie się powiększać.

Większa część zadłużenia wobec państwa powstała w ostatnich siedmiu latach, czyli w czasie kryzysu w Grecji. Tylko w ubiegłym roku dług wzrósł o ponad dwanaście i pół miliarda euro, z czego większość to niezapłacone podatki. Dłużnikami są w sumie ponad 4 miliony mieszkańców kraju.

Grecja jest jednym z najdroższych krajów Europy jeśli chodzi o cenę benzyny i oleju opałowego. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się właściciele stacji benzynowych na północy Grecji, które bankrutują jedna po drugiej.

Coraz więcej Greków otrzymuje część wypłaty w bonach. Szacuje się, że dotyczy to ponad 200 tysięcy zatrudnionych. Coraz częściej nowo zatrudnione osoby w prywatnym sektorze o najniższej pensji otrzymują zapłatę w całości w talonach. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy płacą wówczas niższe podatki, jest to też sposób na radzenie sobie z brakiem gotówki na rynku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
klop
3 lata temu
Panda - no i co ? glupio madruskowi prorokowi teraz ?
tengil
4 lata temu
Ciemny ludu Polski jaki PIS ? Jakie PO ? Jest tylko jeden układ okrągłego stołu . Kiedy otworzycie oczy .
Boni
5 lata temu
Mam przyjaciół w Atenach...mieszkają tam od 1985 r. Jestem u nich 2x w roku...życzę sobie takiej biedy takiego mieszkania w dwupietrowym kadnym domu z ma rmurowymi posadzkami na hollutakiego otoczenia takiego klimatu bez skoków ciśnienia i zimy. 2xw miesięcy wyskakują na weekend na jakąś wyspę lub Peloponez. Dodam ze nie są armatorami ...
filip
6 lat temu
gdzie są skupiska emigrantów to i za darmo mogą być mieszkania kto chce mieszkać ze zwierzętami .
Rafał
6 lat temu
Nie powazni jestescie z tymi anty pisowskimi komentarzami. Jak nie wiecie dlaczego Grecja znalazla sie w tak ciezkim stanie poczytajcie troche madrej literatury a nie siejcie blednej propagandy. Zycze Grecji aby wyszla z kryzysu, ale przede wszystkim musza zmienic swoje podejscie do tzw "nalezy mi sie". Pis rzadzi juz chwile w kraju i patrzac realnie oprocz osob ktorzy usilnie chca wykorzystac sytuacje i przebic sie medialnie czy spolecznie do polityki, nic zlego sie nie stalo.
...
Następna strona