Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny pakiet reform w Grecji. Wzrośnie VAT i akcyza

0
Podziel się:

Kolejne reformy przyjąć mają w niedzielę Grecy. Chodzi o pakiet oszczędnościowy wartości miliarda ośmiuset milionów euro oraz regulacje dotyczące niespłacanych kredytów i utworzenia funduszu prywatyzacyjnego.

Kolejny pakiet reform w Grecji. Wzrośnie VAT i akcyza
(Charles Pluta/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Ich zatwierdzenie przez grecki parlament jest warunkiem zakończenia pierwszej oceny reform w tym kraju i odblokowania kolejnej transzy pieniężnej z trzeciego programu kredytowego dla Grecji o łącznej wartości do 86 miliardów euro.

Nowe oszczędności wywołują ogromny sprzeciw społeczeństwa. Spowodują bowiem kolejny wzrost podatków, tym podatku VAT z 23 na 24 procent. Dodatkowo wzrosną między innymi opłaty rejestracyjne samochodów, akcyza na papierosy, piwo, olej napędowy i opałowy, benzynę, tytoń.

Jeśli natomiast Grecja nie osiągnie zakładanych celów budżetowych w kolejnych latach będą wprowadzane następne cięcia, głównie pensji i emerytur - bez potrzeby zatwierdzania ich ponownie przez parlament. Najwięcej kontrowersji budzi utworzenie funduszu prywatyzacyjnego, który przejmuje większą część mienia państwowego Grecji, w tym prawie 600 wysp i ponad 70 tysięcy nieruchomości, obszarów rolnych i leśnych.

W proteście przeciwko nowym reformom w Atenach w niedzielę strajkować będą pracownicy komunikacji miejskiej. O godzinie 16-tej rozpocznie się demonstracja przed greckim parlamentem zorganizowana przez największe związki zawodowe.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)