Notowania

pomoc dla grecji
11.08.2013 19:45

Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy?

Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Niemiecki bank centralny Bundesbank zakłada, że wkrótce potrzebny będzie nowy program ratunkowy dla zmagającej się z kryzysem finansowym Grecji - poinformował hamburski tygodnik Der Spiegel.

Zacytował on przeznaczony dla ministerstwa finansów Niemiec i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wewnętrzny dokument Bundesbanku, według którego najpóźniej do początku 2014 roku trzeba będzie _ niemal na pewno zawrzeć z Grecją umowę w sprawie nowego programu kredytowego _.

Jak stwierdza wspomniany dokument, istnieją _ poważne wątpliwości _, czy rząd Grecji zdoła przeprowadzić konieczne reformy. Rzeczniczka Bundesbanku odmówiła w niedzielę skomentowania doniesień _ Spiegla _.

Eksperci od dłuższego czasu ostrzegają, że dla Grecji niezbędny jest następny pakiet ratunkowy albo nawet anulowanie części jej zadłużenia. _ Jest nader pewne, że Grecja będzie potrzebować trzeciego programu pomocowego _ - powiedział dziennikowi _ Die Welt _ zasiadający w radzie naukowej niemieckiego ministerstwa finansów ekonomista Joerg Rocholl.

Zdaniem rzecznika do spraw polityki budżetowej frakcji opozycyjnej SPD w Bundestagu Carstena Schneidera, spowoduje to obciążenie niemieckich podatników. _ Po wyborach do Bundestagu 22 września nastąpi przykre przebudzenie _ - powiedział Schneider.

W opublikowanym wczoraj przez gazetę _ Efimerida ton Syntakton _ wywiadzie minister finansów Grecji Jannis Sturnaras zapowiedział, że podczas listopadowych rozmów z kredytodawcami jego rząd będzie się domagał zmniejszenia ciężaru długów - ale niekoniecznie w formie anulowania części z nich.

Jak zaznaczył, możliwe byłoby także dokapitalizowanie greckich banków funduszami Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego z mocą wsteczną i uniknięcie w ten sposób zwiększenia zobowiązań państwa.

W ramach dwóch dotychczasowych pakietów pomocowych, współfinansowanych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Grecji udostępniono łącznie 240 mld euro, z czego wykorzystała ona 90 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecki rząd wprowadzi przymusowe potrącenia z kont? Grecy boją się realizacji u nich scenariusza cypryjskiego i unikają lokowania pieniędzy w bankach.
Grecja potrzebuje 10 mld euro, inaczej... Jak podkreśla _ Sueddeutsche Zeitung _, kraje strefy euro muszą szybko podjąć decyzję. Tymczasem kraj paraliżują strajki.
Znowu są w recesji. PKB pod kreską Za kilka miesięcy Irlandia przestanie korzystać z finansowego wsparcia międzynarodowych instytucji. A nie udało się osiągnąć zakładanych celów.
Tagi: pomoc dla grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz