Notowania

internet
04.05.2012 15:53

Hakerzy do eksplorowania Europeany poszukiwani

Rusza konkurs dla programistów, którzy chcieliby stworzyć aplikacje służące do zgłębiania największej europejskiej biblioteki cyfrowej - Europeany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ajleon/CC/Flickr)

*Programiści, którzy chcieliby stworzyć aplikacje służące do zgłębiania największej europejskiej biblioteki cyfrowej - Europeany - mogą się zgłaszać do udziału w połączonej z konkursem programistycznym konferencji Hack4Europe! 2012. *

Poszczególne części konkursów - organizowanych przez Fundację Europeana i jej partnerów - odbędą się w maju w Kopenhadze (10 i 11 maja) oraz w Warszawie (26 i 27 maja).

Celem tych konkursów jest odkrywanie możliwości, jakie otwarte dane związane z dziedzictwem kulturowym niosą dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Europy. Zgłoszenia do polskiej edycji Hack4Europe kończą się 13 maja.

Europeana (http://www.europeana.eu/) to portal, który gromadzi dane o zcyfryzowanym dziedzictwie kulturowym europejskich instytucji. Ta cyfrowa biblioteka udostępnia obecnie dane na temat ponad 20 mln obiektów - m.in. zdigitalizowanych książek, nagrań czy obiektów muzealnych, które pochodzą z ponad 1500 instytucji z 33 krajów. Polskie instytucje udostępniły już Europeanie ponad milion obiektów cyfrowych.

Jak wyjaśniono na stronie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, który współorganizuje imprezę, w ramach każdej z części Hack4Europe! spotkać ma się do 35 programistów. Uzyskają oni dostęp do kolekcji zagregowanych przez Europeanę metadanych opisujących zabytki dziedzictwa kulturowego z całej Europy. Uczestnicy konferencji będą tworzyć prototypy aplikacji, które pokażą, jak można wykorzystać - zarówno społecznie, jak i biznesowo - otwarte zasoby kultury.

Wśród rozwiązań, którymi zainteresowani są organizatorzy Hack4Europe są: aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphony i tablety; aplikacje, które umożliwią łączenie danych Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią; aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe; narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany - także w formie gier. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na temat I Wojny Światowej. Interesują ich aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii.

Spośród zwycięzców poszczególnych konkursów Hack4Europe! 2012 międzynarodowe jury wyłoni cztery najlepsze prototypy, które zostaną nagrodzone podczas spotkania Digital Agenda Assembly 21-22 czerwca 2012 w Brukseli. Nagrody przyznane będą w kategoriach: aplikacja najbardziej innowacyjna, aplikacja o największym potencjale społecznym czy aplikacja o największym potencjale komercyjnym. Poza tym na podstawie głosowania uczestników konkursu przyznana zostanie nagroda publiczności.

Strony rejestracyjne oraz szczegółowe informacje o Hack4Europe! dostępne są pod adresami: Kopenhaga: http://hack4europe2012-cph.eventbrite.com/ Warszawa: http://hack4europe2012-waw.eventbrite.com/

Tagi: internet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, e-biznes, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz