Notowania

kryzys w hiszpanii
09.05.2012 23:03

Hiszpania i Portugalia nadal chcą oszczędzać

Lizbona i Madryt po raz kolejny potwierdziły konieczność prowadzenia polityki oszczędności budżetowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fluzo/CC/Flickr)

Rządy Portugalii i Hiszpanii, które zebrały się w portugalskim Porto na szczycie iberyjskim, po raz kolejny potwierdziły konieczność prowadzenia polityki oszczędności budżetowych, wbrew europejskiej debacie o konieczności pobudzania wzrostu.

_ - Hiszpania, która podpisała z Unią Europejską pakt fiskalny, w dalszym ciągu jest za tym, aby był on utrzymany w przyszłości _ - powiedział szef konserwatywnego rządu Hiszpanii Mariano Rajoy.

_ - Obecnie priorytetem jest wzmocnienie trzech filarów, na których opiera się euro; to oszczędności, dający się unieść dług publiczny i po trzecie - wzrost gospodarczy _ - uważa hiszpański premier.

Wypowiadając się w tym samym duchu, premier Portugalii Pedro Passos Coelho podkreślił, że _ nie jest możliwy rozwój z długiem nie do zniesienia. Polityka oszczędnościowa jest pierwszym krokiem w kierunku odnowy _.

Szczyt portugalsko-hiszpański odbywa się w czasie, gdy obydwa kraje borykają się ze skutkami kryzysu zadłużenia. Portugalia otrzymała w maju ubiegłego roku od UE i MFW dodatkową pomoc w wysokości 78 mld euro.

6 maja w wyborach prezydenckich we Francji zwycięstwo odniósł socjalista Francois Hollande, który domaga się renegocjacji paktu fiskalnego, chcąc dodać do niego część dotyczącą wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

Premierzy Hiszpanii i Portugalii odrzucili możliwość renegocjacji tego paktu i wchodzenia przez UE w _ nową fazę debaty _ z powodu wyników wyborów parlamentarnych we Francji.

Szefowie obu państw omawiali też dwustronną współpracę w kwestiach gospodarczych, takich jak transport drogowy i kolejowy, połowy ryb na Maderze i Wyspach Kanaryjskich, a także przesył gazu oraz energii elektrycznej. Omawiano też m.in. współpracę w zwalczaniu zorganizowanych grup terrorystycznych.

Jedną z najważniejszych decyzji szczytu iberyjskiego było zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia towarowej linii kolejowej o jednolitym rozmiarze szyn z Portugalii do Hiszpanii i dalej do Francji. Nowe połączenie przez Pireneje zostanie uruchomione w 2018 r. Na Półwyspie Iberyjskim będzie ono biec z Lizbony poprzez Sines i Madryt do miasta Irun.

Uczestniczący w szczycie w Porto przedsiębiorcy z Hiszpanii i Portugalii omawiali także utworzenie wspólnego konsorcjum, które ułatwiałoby współpracę firm z obu krajów na rynkach wschodzących, głównie w Chinach, Indiach i Brazylii, a także kwestię wypracowania jednej iberyjskiej marki produktów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa marka od Hiszpanów i Portugalczyków Nowy telefon lub samochód? Nic z tych rzeczy.
Psycholog namówiła elity do skromności Prawie 200 uczestników ma już uruchomiony w lutym portugalski projekt Belive, zachęcający do życia za 1111 euro rocznie.
Od tego zależy wiarygodność Hiszpanii Hiszpania przeżywa wyjątkowo trudny okres i drastyczne środki oszczędności, które przewiduje budżet na rok 2012, są absolutnie konieczne.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz