Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Premier Rajoy zapowiada walkę z korupcją i bezrobociem

0
Podziel się:

Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym.

Hiszpania: Premier Rajoy zapowiada walkę z korupcją i bezrobociem
(Iker Parriza/cc/wikimedia commons)
bFdMfpEB

Borykający się z kryzysem ekonomicznym i walczący z oskarżeniami o korupcję w swojej partii premier Hiszpanii Mariano Rajoy próbował odzyskać inicjatywę i w przemówieniu w parlamencie przedstawił program walki z korupcją i bezrobociem.

Rozpoczynając debatę o stanie państwa, hiszpański premier bronił rygorystycznej polityki oszczędności prowadzonej przez prawicowy rząd od czasu dojścia do władzy pod koniec 2011 roku, przekonując, że podjęte kroki były _ podyktowane grożącą Hiszpanii ruiną _.

Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że _ korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym _.

bFdMfpED

Przedstawił też nowy projekt walki z korupcja. Zapowiedział, że finanse partii politycznych będą regulowane przez nowe przepisy i poddawane restrykcyjnej kontroli. Ostrzejsze będą też kary za korupcję a postępowania w sądach, które obecnie ciągną się w nieskończoność, zostaną skrócone. Rajoy zaapelował o ponadpartyjny porozumienie mające doprowadzić do przyjęcia przepisów, które zobowiążą partie polityczne, związki zawodowe i stowarzyszenie pracodawców do większej przejrzystości.

_ Nie wszyscy politycy są skorumpowani i to nie z powodu korupcji mamy kłopoty _ - powiedział. Przekonywał też, że w aferze korupcyjnej chodzi o pojedyncze przypadki, które nie są reprezentatywne i dochodzi do nich w Hiszpanii podobnie jak każdym innym kraju.

W swoim przemówieniu Rajoy ogłosił też szereg nowych posunięć mających na celu walkę z bezrobociem i ożywienie gospodarki. Są wśród nich m.in. ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw i promowanie pracy młodych ludzi w niepełnym wymiarze godzin przez zmniejszenie składek na ubezpieczenie społeczne. Rząd ma też przedstawić specjalny program ułatwiający przedsiębiorstwom dostęp do kredytów.

_ Udało nam się uniknąć katastrofy hiszpańskiej gospodarki - powiedział Rajoy. - Ale sytuacja gospodarcza jest wciąż niesłychanie ciężka. Dlatego nie możemy sobie pozwolić nawet na chwilę wytchnienia _.

bFdMfpEJ

Protesty przeciwko korupcji, o którą opozycja oskarża kierownictwo PP, wybuchły w Hiszpanii po opublikowaniu przez portale społecznościowe, a następnie przez wielki madrycki dziennik _ El Pais _, odręcznych notatek, swego rodzaju prywatnej _ księgi kasowej _, prowadzonych od 20 lat przez skarbnika PP.

Były już obecnie skarbnik PP Luis Barcenas, przeciwko któremu toczy się od paru lat dochodzenie w jednej z najgłośniejszych hiszpańskich afer korupcyjnych, tzw. sprawie Guertel, ujawnił m.in. istnienie w jednym z banków szwajcarskich niejawnego, jak twierdzi, konta Partii Ludowej.

Hiszpańska gospodarka wciąż pogrążona jest w recesji. Bezrobocie w kraju wynosi 26 proc. i obok Grecji należy do najwyższych w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze i pacjenci razem na ulicach 16 miast Uczestnicy protestów oskarżyli rząd o dyskryminację publicznej służby zdrowia i domagali się wstrzymania prywatyzacji szpitali i ośrodków.
Tak Hiszpanie uczą się oszczędności W internecie powstało wiele stron, dzięki którym można tanio dojechać do pracy, za symboliczną sumę znaleźć nocleg, ubranie czy zabawki dla dziecka.
Zaskakujące wyniki sondażu w Hiszpanii W opinii hiszpańskiego społeczeństwa, walka z korupcją i nieuczciwością polityków jest ważniejsza od poprawy edukacji oraz systemu publicznej służby zdrowia.
bFdMfpFe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)