Notowania

Katalonia może zostać sparaliżowana. Szykują strajk generalny

Organizacje proniepodległościowe i związki zawodowe w Katalonii wezwały w niedzielę do przeprowadzenia strajku generalnego w tym autonomicznym regionie Hiszpanii we wtorek, 3 października - podał wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SANTI DONAIRE)
W zamieszkach w trakcie referendum w Katalonii ucierpiało niemal 1000 osób.

Gazeta powołuje się na szefa grupy Omnium Cultural, Jordiego Cuixarta. W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, które władze centralne w Madrycie uznały za nielegalne.

Omnium Cultural to utworzona w 1961 roku organizacja non-profit w Katalonii o charakterze kulturalnym i politycznym; promuje język kataloński, rozpowszechnia kulturę i promuje niezależność Katalonii.

Zamożna, licząca 7,5 mln mieszkańców Katalonia, reprezentująca 16 proc. populacji Hiszpanii i 1/5 jej PKB, jest bodaj najbardziej strategicznym regionem dla kraju będącego czwartą gospodarką strefy euro.

* Starcie policjantów ze uczestnikami referendum w Katalonii *

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull, w referendum wzięło udział ok. 42,3 proc. z uprawnionych do głosowania 5,34 mln Katalończyków. Zaznaczył, że 15 tys. głosów jest wciąż liczonych.

Turull oświadczył, że przeliczane karty do głosowania nie obejmują tych, które zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję podczas siłowych interwencji w lokalach wyborczych. Dodał, że podczas starć z policją co najmniej 844 osoby zostały ranne. Rannych zostało też 33 policjantów.

Tagi: świat, hiszpania, strajk, praca, związki, referendum, pap, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2017

Żółto-Modry SztandarBRAWO KATALONIA ! ŚLĄZACY TO TEŻ HISTORYCZNIE OSOBNY NARÓD. Dowodzi tego niepodważalnie historia (ale nie ta sfałszowana przez polaków). ŚLĄZACY W … Czytaj całość

02-10-2017

smiechu warte ta uniaTimermans i co w Polsce nie ma demokracji?! czy w Katalonii? UE zamilkla na temat demokracji w Hiszpani ale na temat demokracji w Polsce to biurokraci … Czytaj całość

02-10-2017

aQariusNo i patrzcie, brukselskim kacykom mowę odebrało. Tusk, Timmermanns i gimnazjalista Szchulc zaszyli się w swoich wygodnych brukselskich norach i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)