Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE proponuje sposoby wzmocnienia walki z przemytem papierosów

0
Podziel się:

Zaproponowane przez KE działania dotyczą m.in. zaostrzenia kar za skuteczniejszego ściągania podatków i ceł przez policję oraz inne służby.

KE proponuje sposoby wzmocnienia walki z przemytem papierosów
(Leszek Kotarba/East News)

Wskutek nielegalnego handlu tymi substancjami kraje UE tracą ponad 10 mld euro rocznie. To niedopuszczalne straty, zwłaszcza obecnie, gdy wprowadzane są drastyczne cięcia - napisał w oświadczeniu komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta.

Zaproponowane przez KE działania dotyczą m.in. zaostrzenia kar za przemyt oraz skuteczniejszego ściągania podatków i ceł przez policję oraz służby celne. Komisja przeprowadzi badanie w sprawie obowiązujących sankcji oraz tego, jak są one wprowadzane w życie w krajach członkowskich.

Kraje UE będą mogły też liczyć na większe wsparcie techniczne i finansowe w celu zwalczania przemytu. Organizowane mają być wspólne operacje celne.

KE zależy na usprawnieniu wymiany informacji między krajami członkowskimi oraz tymi spoza granic UE. Komisja chce poprawić współpracę z krajami będącymi źródłem przemytu i krajami tranzytowymi: Chinami, wschodnimi sąsiadami UE, krajami bałkańskimi i Turcją. Konieczna jest skuteczniejsza współpraca między samymi krajami członkowskimi oraz organami UE zajmującymi się zwalczaniem oszustw, przestępczości zorganizowanej i transgranicznej (OLAF, EUROPOL czy FRONTEX).

Strategia obejmuje m.in. uproszczenie stosowanych przepisów akcyzowych i dokładnie zdefiniowanie, które wyroby tytoniowe są objęte podatkiem akcyzowym.

Ponadto KE będzie dążyła do podpisania, ratyfikacji i wprowadzenia w życiu Protokołu na rzecz Eliminowania Nielegalnego Handlu Produktami Tytoniowymi, przyjętego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w listopadzie 2012 roku. Dokument ten zobowiązuje sygnatariuszy do wprowadzania skutecznych środków na rzecz wyeliminowania nielegalnej produkcji i handlu produktami tytoniowymi.

Dzięki tym krokom w lepszy sposób chronione będą _ budżet publiczny, zdrowie obywateli oraz legalnie działające firmy _ - podkreślił komisarz Szemeta.

Nielegalny handel produktami tytoniowymi, który jest domeną międzynarodowych grup przestępczych, nie tylko przyczynia się do rozwoju szarej strefy, ale też utrudnia walkę z paleniem tytoniu. Przemyt działa na szkodę przedsiębiorstw, których wyroby tytoniowe spełniają unijne wymogi bezpieczeństwa - napisano w oświadczeniu KE.

Propozycje Komisji trafią teraz do Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE. Cała strategia może wejść w życie pod koniec 2015 roku.

Już w 2011 roku KE przedstawiła plan działania mający na celu walkę z przemytem na wschodniej granicy UE. Mimo tych wysiłków nielegalny handel kwitnie, a UE jest zalewana papierosami spoza jej granic. Także w samej Wspólnocie rośnie liczba nielegalnych fabryk oraz nielegalnie dystrybuowanych wyrobów tytoniowych. Przemycane do UE papierosy pochodzą z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wietnamu, Malezji, Rosji, Singapuru, Białorusi oraz Ukrainy.

W ostatnich latach spadła liczba przemycanych papierosów najbardziej znanych marek. Do UE trafia z kolei coraz więcej podrabianych, tanich papierosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec roamingu raz na zawsze? Zdaniem komisarz Kroes europarlament powinien starać się przyjąć pakiet regulacji, prowadzący do całkowitej likwidacji tych kosztów.
UE: Koniec z łowieniem ryb ponad miarę Rybacy nie będą mogli wyrzucać ryb z powrotem do wody.
Wrócą granice wewnątrz strefy Schengen? Według najnowszego porozumienia między Parlamentem Europejskim, a rządami państw jest to możliwe.
Częściej donosimy na korupcję w UE Z Polski napłynęły 24 zgłoszenia od osób bądź instytucji prywatnych, a dwa zgłoszenia pochodziły od źródeł publicznych
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)