Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Berlin proponuje Atenom blokadę kont bogaczy nie płacących podatków

0
Podziel się:

Według niemieckich władz, warunkiem wszelkiej pomocy jest przedstawienie przez Ateny możliwego do zaakceptowania planu reform instytucjonalnych.

Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel (Jacek Bereźnicki)

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel zaproponował w piątek, aby rząd w Atenach zablokował w całej Europie konta bankowe najzamożniejszych Greków, którzy unikają płacenia podatków we własnym kraju.

- Zaproponowaliśmy panu Aleksisowi Ciprasowi, aby zamroził konta bogatych obywateli greckich, którzy winni są swemu krajowi spłatę podatków - powiedział Gabriel w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Aby wcielić tę propozycję w życie, greckie władze podatkowe "powinny się uaktywnić" - dodał niemiecki polityk partii SPD.

Według Gabriela Unia Europejska byłaby skłonna wesprzeć greckie władze poprzez swój personel albo za pomocą finansowania z planu inwestycyjnego Junckera, jednak aby mogło się tak stać, "nowy grecki rząd powinien zrezygnować z zagrań prowadzonych w ostatnich tygodniach".

Warunkiem wszelkiej pomocy - podkreślił Gabriel - jest przedstawienie przez Ateny możliwego do zaakceptowania planu reform instytucjonalnych.

W związku z planowaną podrożą premiera Ciprasa do Rosji wicekanclerz Niemiec oświadczył, że nie jest w stanie sobie wyobrazić, iż "ktokolwiek w Atenach poważnie rozważa ideę odwrócenia się od Europy i rzucenia się w objęcia Moskwy".

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)