Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kryzys w Grecji. Niemiecki budżet zarobił na pomocy dla Grecji 1,34 mld euro

Kryzys w Grecji. Niemiecki budżet zarobił na pomocy dla Grecji 1,34 mld euro

Fot. AFP PHOTO / THEO KARANIKOS

Budżet Niemiec na kredytach i pożyczkach dla Grecji w ramach programu pomocowego zarobił na czysto 1,34 mld euro. Politycy Zielonych uważają, że ze względów moralnych zysk powinien zostać zwrócony Grecji.

W środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung" wymienia m.in. kredyt udzielony Grecji w 2010 roku przez Kredytowy Bank Odbudowy (KfW), który przyniósł dotąd budżetowi zysk z odsetek w wysokości 393 mln euro - jak zaznaczają komentatorzy - "netto, po odliczeniu wszystkich kosztów refinansowania".

Niemiecki budżet zarobił też na pilotowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC) programie skupowania greckich papierów dłużnych w latach 2010-2012. Zysk z tych pożyczek odprowadzany jest co roku przez EBC do banków narodowych. Od 2015 roku do niemieckiego Bundesbanku wpłynęło z tego tytułu 952 mln euro.

- Fakt, że Niemcy zarabiają na kryzysie w Grecji, jest być może zgodny z prawem, jednak z moralnego punktu widzenia postępowanie takie jest nieuprawnione - powiedział poseł Zielonych Sven-Christian Kindler, autor interpelacji skierowanej do ministerstwa gospodarki.

Zniesiono wiz dla Ukraińców do krajów UE

Jego zdaniem zysk z odsetek powinien zostać przekazany Grecji. Inny polityk tej partii Manuel Sarrazin zarzucił ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeublemu, że należącymi się Grecji odsetkami uzdrawia niemiecki budżet.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kazek
2017-07-14 02:05
Czy tylko takie drobne kwoty zarobili niemiaszki na Grecji?
nnn
2017-07-13 19:47
Niemcy to są cwaniaczki, wszystkich chca wyzyskiwac a maja pretensje do innych, nord stream 2 i olac wschod
darek
2017-07-13 13:44
Szkopy nie tylko na Grecji dobrze zarabiają ale na całej UE dlatego czas z tym skończyć i wywalić na zbity pysk zdrajców z PO i Nowoczesnej sługusów Szkopów !!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (49)