Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
04.08.2015 10:34

Kryzys w Grecji. Opozycja oskarża rząd w Atenach o wyprzedaż greckich akcji

Były to największe spadki na greckiej giełdzie od 1987 roku. Inwestorzy masowo pozbywali się akcji, niemal całkowicie brakowało nowych nabywców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
Aleksis Cipras

Opozycja w Grecji żąda pociągnięcia do odpowiedzialności członków rządu Aleksisa Ciprasa, których decyzje miały doprowadzić do wczorajszego krachu na giełdzie ateńskiej.

Wczoraj na pierwszej po pięciu tygodniach przerwie sesji, zanotowano rekordowe 16-proc. spadki. Akcje traciły po 30 procent. Podobnie jest dzisiaj. Na otwarciu ceny akcji spadły o 4,5 procent, a akcje banków - ponownie o 30.

Były to największe spadki na greckiej giełdzie od 1987 roku. Inwestorzy masowo pozbywali się akcji, niemal całkowicie brakowało nowych nabywców.

Deputowany Nowej Demokracji Christos Staikouras oskarża rząd o to, że przez zaniedbania i błędne decyzje doprowadził do załamania na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Krach spowodował ogromne straty inwestorów, zwłaszcza detalicznych.
Sytuacja ta jest związana z wprowadzonymi ograniczeniami finansowymi. Przy obrocie akcjami Grecy nie mogą korzystać ze swoich środków zdeponowanych w bankach. Ci, którzy chcą inwestować, muszą sięgać po nowe pieniądze.

Rząd tłumaczy, że decyzję konsultował z Europejskim Bankiem Centralnym. Wyjaśnia, że restrykcje wprowadzono w obawie przed odpływem znacznych środków z lokat bankowych na rynek akcji.

Ograniczenia finansowe nie dotyczą obcokrajowców. Nierównemu traktowaniu inwestorów sprzeciwia się Stowarzyszenie Inwestorów Ateńskich. Dziś kolejna sesja na giełdzie w Atenach.

Tagi: kryzys w grecji, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz