Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Kraj potrzebuje 75 milionów euro

0
Podziel się:

Pierwsza transza pakietu pomocowego ma zostać wypłacona dopiero w maju.

Kryzys na Cyprze. Kraj potrzebuje 75 milionów euro
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Cypr potrzebuje w kwietniu 75 mln euro, by obsłużyć długi, wypłacić pensje pracownikom sektora publicznego oraz emerytury - poinformowała odpowiedzialna za skarb państwa Rea Georgiu.

- _ Brak płynności w kwietniu sięga 160 mln euro. 85 mln rezerw nie wystarcza (na pokrycie płatności) i potrzebna nam będzie równowartość (75 mln euro), aby uniknąć niewypłacalności _ - powiedziała Georgiu, występując przed parlamentarną komisją ds. finansów.

Nikozja oczekuje pierwszej transzy pakietu pomocowego, która ma zostać wypłacona w maju. Rzecznik rządu Christos Stylianides poinformował dziennikarzy, że władze w Nikozji starają się _ jak najpilniej _ znaleźć środki na pensje i emerytury należne pod koniec kwietnia.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro. Dla wyspy oznacza to m.in. wzrost podatków, restrukturyzację banków i prywatyzację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego wkład w ratowanie Cypru wyniesie 1 mld euro (9 mld euro będzie pochodzić ze strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego), poinformował, że jest to plan ambitny, a jego realizacja będzie wymagała od Cypryjczyków _ wielkich wysiłków _. Opodatkowanie odsetek ma wzrosnąć z 15 proc. do 30 proc., a podatek korporacyjny z 10 proc. do 12,5 procent.

Gospodarka cypryjska przeżywa recesję, a bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc. Zgodnie z najnowszym porozumieniem Cypr ma czas do 2018 roku, by spełnić warunki uzyskania pożyczki ratunkowej od strefy euro i MFW.

Również do 2018 roku sprywatyzowane mają zostać przedsiębiorstwa publiczne i te należące w połowie do państwa. Warunki pomocy, które wstępnie dawały Nikozji mniej czasu na przeprowadzenie reform, zostały złagodzone w celu _ zmniejszenia presji _ na cypryjską gospodarkę.

Czytaj więcej w Money.pl
Większe bezrobocie, wzrost podatków i... To początek. Aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej, wyspa zapłaci wysoką cenę.
Śledztwo na Cyprze. Jest pierwsza dymisja Ze stanowiska zrezygnował minister finansów Michalis Sarris. To on stał na czele banku Laiki, kiedy pojawiły się problemy.
On wie, w jaki sposób chronić drobnych ciułaczy Martin Schulz zaproponował dziś na łamach niemieckiej gazety "Welt am Sonntag", by za pomocą kwoty wolnej od podatku w wysokości 25 tys. euro chronić drobnych ciułaczy na Cyprze przed skutkami pakietu ratunkowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)