Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr: Minister finansów podał się do dymisji

0
Podziel się:

Ze stanowiska zrezygnował minister finansów Michalis Sarris. To on stał na czele banku Laiki, kiedy pojawiły się problemy.

Cypr: Minister finansów podał się do dymisji
(PAP/EPA/CYPRIOT PRESS OFFICE)

Michalis Sarris (na zdj. po prawej) zrezygnował ze stanowiska z powodu rządowego śledztwa dotyczącego powodów kryzysu bankowego na wyspie. Będzie się ono koncentrowało na okresie, w którym Sarris stał na czele banku Laiki.

Ten drugi co do wielkości bank w kraju ma zostać zlikwidowany w ramach planu ratunkowego dla Cypru. Sarris był jego szefem od początku 2012 roku do sierpnia 2012 roku i próbował ocalić go przed bankructwem.

W komunikacie prezydent Nikos Anastasiadis poinformował, że z ubolewaniem przyjął dymisję 66-letniego Sarrisa, który został ministrem po wygranej konserwatystów w lutowych wyborach. Szef państwa podziękował Sarrisowi za _ doskonałą współpracę _ _ podczas trudnych negocjacji z trojką _, czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Agencja AP przypomina, że minister był krytykowany za sposób prowadzenia tych negocjacji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/163/m265891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/oszczednosci;w;strefie;euro;sa;bezpieczne;cypr;to;wyjatek,129,0,1279105.html) *Czy grozi nam to, co dzieje się na Cyprze? * _ Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych _. Jest jednak jedno _ ale _. Dziś Anastasiadis mianował trzech byłych sędziów Sądu Najwyższego, którzy w ramach powołanej przez rząd komisji śledczej mają zbadać przyczyny kryzysu bankowego na wyspie. Kryzys niemal doprowadził do bankructwa Cypru. Szef państwa podkreślił, że zwykli obywatele, którzy ponieśli straty z powodu zaniedbań ze strony władz, chcą, by wszystkie osoby odpowiedzialne za kryzys w sektorze bankowym zostały ukarane.

Pałac prezydencki ogłosił, że nowym szefem resortu finansów mianowano Harisa Jeorjadisa. Zostanie on zaprzysiężony w środę rano.

Dotychczas Jeorjadis, członek rządzącego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), był ministrem pracy i ubezpieczeń społecznych. Jego stanowisko obejmie wysoka rangą przedstawicielka ministerstwa handlu Zeta Emilianidu.

Sarris powiedział, że złożył dymisję po spełnieniu swojego głównego celu, jakim było zakończenie rozmów z trojką dotyczących planu ratunkowego dla Cypru.

Dziś_ zakończono przygotowywanie memorandum, które jest wymagane dla pomocy finansowej _ i które _ kończy długi okres niepewności _ - ogłosił rzecznik rządu w Nikozji Christos Stylianides.

Na mocy wtorkowego memorandum, które musi zostać zatwierdzone przez parlamenty strefy euro i ministrów finansów eurolandu, Cypr otrzyma pożyczkę w wysokości 10 mld euro, o ok. 2,5-procentowym oprocentowaniu. Spłata rozpocznie się po 10 latach i będzie rozłożona na 12 lat. Sarris oczekuje pierwszej transzy pomocy w maju.

Zgodnie z najnowszym porozumieniem Cypr ma czas do 2018 roku, a więc o dwa lata więcej niż pierwotnie planowano, by spełnić warunki uzyskania pożyczki od strefy euro i MFW. W ramach projektu z listopada ub.r. kraj miał mieć na to czas do 2016 r.

Warunki pomocy zostały złagodzone poprzez danie wyspie więcej czasu na zredukowanie deficytu, w celu _ zmniejszenia presji _ na cypryjską gospodarkę - powiedział Stylianides.

Także o dwa lata, do 2018 roku, przedłużono okres, w którym sprywatyzowane mają zostać przedsiębiorstwa publiczne i te należące w połowie do państwa.

W zamian za pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego Cypr ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Ponadto Bank of Cyprus, który jest największą cypryjską instytucją finansową, ma zostać zrestrukturyzowany i wchłonąć dobre aktywa likwidowanego banku Laiki. Pełne koszty tej likwidacji mają ponieść udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza śledztwo. Prześwietlą nawet prezydenta Śledztwo w sprawie wszystkich afer związanych z kryzysem finansowym, w którym pogrążył się kraj, nie oszczędzi nikogo.
Najbogatsi Cypryjczycy stracą nawet do 60 procent To wstępne uzgodnienia polityczne na wyspie. Informacja dotyczy osób, które mają na kontach powyżej stu tysięcy euro.
Włochy pójdą w ślady Cypru? MFW alarmuje _ Przedłużająca się recesja oraz zadłużenie stanowią wielkie zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)