Notowania

huebner
30.01.2009 14:09

Kryzys nie zatamuje unijnych dotacji

Huebner: Płynność finansowania europejskich programów nie jest zagrożona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Krzysztof Świderski)

*Komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner zapewnia, że światowy kryzys gospodarczy nie zagraża płynności finansowania europejskich programów pomocowych. *

_ - Budżet europejski wspierający politykę regionalną został zadecydowany na okres 7 lat. My mamy taką kopertę przyznaną Polsce ze środkami w wysokości 67,3 mld zł i co roku pewna jej część jest jakby uwalniana, kiedy przychodzą rachunki, za które płacimy. To się nie zmieni _ - oświadczyła komisarz Huebner.

Jak podkreśliła, _ jest to stabilne, zagwarantowane źródło dopływu środków inwestycyjnych, dlatego staje się ważne to, żeby w pełni je wykorzystać _.

* [ Komu ile zabrać? Premier rozmawia z ministrami ]( http://news.money.pl/artykul/komu;ile;zabrac;premier;rozmawia;z;ministrami,29,0,423453.html )

Huebner dodała, że w systemie pomocy europejskiej, która generalnie opiera się na płaceniu rachunków przedkładanych przez beneficjentów funduszy pomocowych, działa też system zaliczek, które ostatnio zwiększono z 7 do 9 procent.

Raport Money.pl
*Na tle regionu polska gospodarka będzie liderem * Według GUS nasza gospodarka rozwijała się w ubiegłym roku w tempie 4,8 procent. W tym na pewno nie będzie nas stać na taki wynik. Porównując jednak do krajów w naszym regionie - i tak będzie dobrze. zobacz raport Money.pl

_ - Chodzi teraz o to, żeby rząd te zaliczki przekazywał do regionów na wypłaty dla beneficjentów końcowych, żeby one nie zasilały tylko rachunku bankowego w Warszawie, tylko żeby były rzeczywistym pieniądzem na rynku _ - powiedziała komisarz.

Oceniła, że unijne fundusze, z których korzysta Polska, to _ doskonałe narzędzie ożywiania gospodarki _. Według Huebner może to umożliwić pokonanie fundamentalnej dzisiaj dla biznesu bariery dostępu do kredytu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: huebner, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz