Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
17.07.2013 17:51

Kryzys w Europie. Łatwiej będzie o pomoc?

W razie nowego programu ratunkowego dla krajów strefy euro Unia Europejska powinna obyć się bez tzw. trojki - powtórzyła dzisiaj wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Dwornik)
Na zdj. Viviane Reding

W razie nowego programu ratunkowego dla krajów strefy euro Unia Europejska powinna obyć się bez tzw. trojki tworzonej wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) - powtórzyła dzisiaj wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding.

Wczoraj w czasie dialogu obywatelskiego w Heidelbergu, w Niemczech, Reding oceniła, że _ trojka dobiegła końca _. _ My, Europejczycy, powinniśmy być w stanie rozwiązywać nasze problemy we własnym zakresie _ - dodała.

To samo przekonanie Reding, unijna komisarz sprawiedliwości, wyraziła na środowej konferencji prasowej. Jak pisze agencja AFP, to nawiązanie do niedawnych wypowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, który 13 czerwca oświadczył, że unijne instytucje są w stanie same realizować ewentualne nowe programy pomocy finansowej dla krajów strefy euro.

Zdaniem Barroso nie chodzi jednak o to, by zmienić skład trojki, grupującej przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW, w odniesieniu do już wdrażanych programów, dla Grecji, Irlandii, Portugalii i Cypru - sprecyzowało w środę źródło zbliżone do sprawy w rozmowie z AFP.

Od pozytywnej opinii ekspertów trojki zależy m.in. przekazanie krajom, które znalazły się w kłopotach, kolejnych pożyczek. Przyszłość trojki stoi pod znakiem zapytania, zwłaszcza od ujawnienia sporów między MFW a UE. Niedawny raport funduszu wskazał na błędy w postępowaniu wobec zadłużonej Grecji, która od trzech lat objęta jest programem pomocowym.

Zdaniem ekspertów MFW restrukturyzacja greckiego długu powinna była nastąpić już na początku programu w 2010, a nie w 2012 roku, a ponadto nie został doszacowany wpływ wymuszanych oszczędności na grecką gospodarkę. Z twierdzeniami tymi nie zgodził się komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn, mówiąc, że krytyka nie była _ ani uzasadniona, ani bezstronna _.

Rehn i szefowa MFW Christine Lagarde starali się następnie bagatelizować różnice. W lipcu na wspólnej konferencji z Lagarde komisarz mówił nawet o _ burzy w szklance wody _. Natomiast Lagarde oceniła stosunki między MFW a UE jako _ przyjazne i trwałe _. Zapytana o ewentualne plany ratunkowe bez udziału MFW, Lagarde odparła: _ Jeśli strefa euro nie potrzebuje już pomocy MFW, to najlepsza wiadomość, jaką możemy usłyszeć _.

Czytaj więcej w Money.pl
"MFW stracił niezależność. To zniszczy..." _ Fundusz pod wodzą Christine Lagarde został wykorzystany jako przykrywka dla europejskich polityków _.
Będą zwalniać urzędników. To część umowy Jak dotąd pracownicy tego sektora mieli konstytucyjnie zagwarantowane zatrudnienie do emerytury. Teraz się to zmieni.
Śledztwo na Cyprze. Jest pierwsza dymisja Ze stanowiska zrezygnował minister finansów Michalis Sarris. To on stał na czele banku Laiki, kiedy pojawiły się problemy.
Tagi: kryzys w strefie euro, trojka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz