Notowania

reformy w grecji
08.07.2013 11:10

Kryzys w Grecji. Strajk służb miejskich w proteście przeciw zwolnieniom

Premier chce wysłać 12,5 tysiąca urzędników na przymusowe urlopy. Wściekli Grecy protestują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Urzędnicy służb miejskich w Grecji strajkują przeciw planowanym masowym zwolnieniom w sektorze publicznym. Tego dnia ministrowie finansów państw strefy euro mają podjąć decyzję o wypłacie kolejnej transzy pomocy finansowej dla zadłużonego kraju.

Na wezwanie związków zawodowych sektora publicznego ADEDY w Atenach od godz. 12 (13 czasu polskiego) na cztery godziny zostanie wstrzymana praca miejskich służb, z wyłączeniem jedynie opieki społecznej.

Przyczyną strajku są plany greckiego rządu, który stara się ograniczyć przerost zatrudnienia w sektorze publicznym. Gabinet premiera Antonisa Samarasa chce do końca września 2013 r. wysłać 12,5 tys. osób na przymusowy urlop, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby te będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia; jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej z pozostałych instytucji państwowych, zostaną zwolnieni.

Wczoraj doszło do ataku na burmistrza Aten Jeorjosa Kaminisa. Według świadków zdarzenia nieznani sprawcy najpierw zwymyślali polityka, a następnie rzucili się na niego z pięściami i uszkodzili jego samochód.

Sam Kaminis w wywiadzie udzielonym telewizji oświadczył, że za napaścią na niego stoją związki zawodowe służb samorządowych. Związkowcy potępili napaść, a winą obarczyli prawicowych ekstremistów. _ - Nie chcę wchodzić w szczegóły. Ataki na wybranych w wyborach przedstawicieli narodu są nie do przyjęcia _ - podkreślił. Twierdził, że jego auto zostało ciężko uszkodzone, a napastnicy zaatakowali także jego kierowcę.

Do strajku i napaści na burmistrza stolicy doszło na krótko przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, na którym ma zapaść decyzja o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8,1 mld euro. W zamian za pomoc finansową międzynarodowi kredytodawcy Grecji - tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - domagają się realizacji restrykcyjnego planu reform.

Dziś przedstawiciel trojki poinformował, że jej eksperci zakończyli kolejną misję w Grecji i opowiedzieli się za odblokowaniem wypłaty pomocy dla Aten.

Prezydent Grecji dziś w Polsce

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się oficjalna część wizyty w Polsce prezydenta Grecji Karolosa Papouliasa. Następnie zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Grecji, a potem rozmowy plenarne delegacji.

Prezydenci Polski i Grecji wezmą również udział w podpisaniu umów międzyrządowych oraz polsko-greckim forum gospodarczym. Papoulias spotka się też z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem.

Rozmowy prezydenta Grecji z polskimi politykami mają dotyczyć przede wszystkim priorytetów greckiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2014 roku. Ważnymi tematami mają być też: współpraca w dziedzinie obronności i wymiana doświadczeń dotyczących programów prywatyzacyjnych.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
Atak bombowy w Grecji. Celem dziennikarze Był to pierwszy tak skoordynowany atak wymierzony w dziennikarzy od wybuchu greckiego kryzysu w 2009 roku.
Dementują! Nie ma porozumienia z Grecją Eurogrupa planuje dalszą dyskusję o greckim programie reform na swoim następny regularnym spotkaniu w listopadzie.
Rośnie poparcie dla rasistów w Grecji Poparcie dla skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka przekroczyło po raz pierwszy 10 procent
Tagi: reformy w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz