Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. KE oczekuje propozycji cięć budżetowych

0
Podziel się:

Komisja Europejska ma nadzieję, że po uchyleniu przez portugalski sąd konstytucyjny części ustawy budżetowej rząd w Lizbonie szybko przedstawi alternatywne propozycje oszczędności.

Kryzys w Portugalii. KE oczekuje propozycji cięć budżetowych
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Komisja Europejska ma nadzieję, że po uchyleniu przez portugalski sąd konstytucyjny części ustawy budżetowej rząd w Lizbonie szybko przedstawi alternatywne propozycje oszczędności, by spełnić warunki programu ratunkowego dla tego kraju.

_ - Czekamy, jakie alternatywne działania zaproponuje Portugalia. Mamy nadzieję, że stanie się to szybko _ - powiedział w poniedziałek rzecznik KE ds. gospodarczych i walutowych Simon O'Connor. Podkreślił, że Komisja z zadowoleniem przyjęła deklarację premiera Portugalii Pedro Passosa Coelho, że - pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy budżetowej - kraj ten zamierza dotrzymać zobowiązań i terminów wynikających z programu oszczędnościowego.

Zdaniem KE odejście od celów programu albo jego renegocjacja podważyłyby dotychczasowe osiągnięcia gabinetu Coelho, jak wzrost zaufania inwestorów do Portugalii, oraz jeszcze bardziej utrudniłoby reformy. Wdrażanie celów uzgodnionego programu to także warunek wydłużenia okresu spłaty pożyczek, które Portugalia otrzymała z europejskich funduszy ratunkowych EFSF i EFSM.

W obliczu kryzysu zadłużenia Portugalia zobowiązała się w maju 2011 r. do wdrożenia drastycznego programu naprawy finansów publicznych i zmniejszenia deficytu budżetowego. Na mocy zawartego porozumienia z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro.

Implementacja programu stanęła pod znakiem zapytania w zeszły piątek, gdy Trybunał Konstytucyjny tego kraju zakwestionował część ustawy budżetowej, zakładającej m.in. redukcję dodatków urlopowych dla pracowników sfery publicznej i emerytów, a także obniżenie zasiłków chorobowych oraz dla osób bezrobotnych. Ocenia się, że werdykt Trybunału pozbawi rząd 1,4 mld euro wpływów do budżetu i utrudni obniżenie do końca br. deficytu do 5,5 proc. PKB. Pod koniec 2012 r. wyniósł on 6,4 proc.

W niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym premier Coelho zapowiedział, że wobec wyroku TK jeszcze w tym roku jego rząd będzie zmuszony ograniczyć wydatki w sferze publicznej, w tym na ubezpieczenia społeczne, oświatę, służbę zdrowia oraz na spółki państwowe. Zapewnił, że Portugalia nie wystąpi o nową pomoc międzynarodową.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia w kłopotach. Są ważne deklaracje Portugalski premier zapewnia, że plan oszczędnościowy będzie kontynuowany, mimo decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część cięć za niezgodne z ustawą zasadniczą.
Bronią polityki zaciskania pasa w eurolandzie Ekonomiści MFW przyznali się do błędu, że źle ocenili wpływ cięć budżetowych na gospodarki niektórych krajów eurolandu.
Rząd musiał przyznać się do porażki Wyższy podatek dochodowy, niższe zasiłki, mniej dni wolnych od pracy - to tylko niektóre skutki założeń przyszłorocznego budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)