Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Kolejne protesty przeciwko oszczędnościom

0
Podziel się

Przed pałacem prezydenckim Belem w Lizbonie związkowcy demonstrowali dziś przeciwko "budżetowi skrajnych cięć, narzuconych Portugalii przez UE i MFW".

Kryzys w Portugalii. Kolejne protesty przeciwko oszczędnościom
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bDZsvVJx

Przed pałacem prezydenckim Belem w Lizbonie związkowcy demonstrowali dziś przeciwko _ budżetowi skrajnych cięć, narzuconych Portugalii przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy _, jak określili cel protestu jego organizatorzy.

Sekretarz generalny Powszechnej Konfederacji Pracujących Portugalii (CGTP) Armenio Carlos przemawiając do kilkunastu tysięcy związkowców uczestniczących w demonstracji nazwał budżet państwa na rok 2013 _ zwykłą kradzieżą _ i wezwał prezydenta Portugalii, konserwatystę Anibala Cavaco Silvę, aby go nie ogłaszał.

Ulotki rozdawane wśród uczestników demonstracji, zatytułowane _ W obronie socjalnych funkcji państwa _, zawierały protest przeciwko obcięciu przez prawicowy rząd pod naciskiem UE i MFW 4 miliardów euro w wydatkach Portugalii na ochronę zdrowia, oświatę i ubezpieczenia społeczne.

bDZsvVJz

Rząd uzasadnia te cięcia koniecznością zredukowania przyszłorocznego deficytu publicznego do 4,5 proc. PKB. Bezrobocie w Portugalii osiągnęło w tym roku rekordową wysokość 16 proc., a bezrobocie wśród młodych Portugalczyków - 39 procent.

Cytowany przez agencje AFP uczestnik wiecu, 23-letni student Diogo Jesus mówi: - _ Młody człowiek w Portugalii nie ma szans ułożyć sobie życia bez pomocy rodziny. Kończę studia i jedyna rzecz, jaką może mi zaproponować rząd, to emigracja _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys w Portugalii. Oszczędzają nawet na... W Portugalii tegoroczne Boże Narodzenie po raz kolejny będzie kryzysowe. Widać to będzie przede wszystkim po wyjątkowo oszczędnych świątecznych dekoracjach.
Kolejny kryzys w strefie euro przez cięcia Portugalska koalicja rządowa drży w posadach. Wszystko przez kolejne antykryzysowe cięcia, zapowiedziane przez premiera Pedra Passosa Coelho.
Dokerzy wyszli na ulicę. Boją się o pracę W Lizbonie odbyła się manifestacja portugalskich dokerów strajkujących przeciwko rządowemu projektowi zmian w przepisach o warunkach pracy w portach.
bDZsvVKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)