Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii pogrąża przedsiębiorców

0
Podziel się:

Od 2010 r. zyski portugalskich przedsiębiorstw zmniejszyły się łącznie o około 40 mld euro.

Kryzys w Portugalii pogrąża przedsiębiorców
(Marlee90/iStockphoto)
bEDFFrGZ

W ciągu trzech lat największą rentowność zanotowały firmy wodociągowe i spółki z branży energetycznej.

Jak poinformował w komunikacie Narodowy Bank Portugalii (BdP), od 2010 r. zyski portugalskich spółek zmniejszają się sukcesywnie w następstwie kryzysu gospodarczego, w jakim Portugalia jest pogrążona od 2008 r.

O ile w 2010 r. zyski portugalskich spółek przekraczały łącznie 41 mld euro, to rok później wynosiły już 9,9 mld euro, zaś w 2012 r. - zaledwie 1,2 mld euro._ - Głównym problemem portugalskich firm jest brak źródeł finansowania. Wynika on przede wszystkim z drastycznego ograniczenia przez banki kredytów dla przedsiębiorstw. Spadki zysków portugalskich firm wynikają nie tylko z mniejszych obrotów, ale również braku postępu w obniżaniu przez nie kosztów prowadzonej działalności _ - wyjaśnił BdP.

bEDFFrHb

Według Banco de Portugal, który przeanalizował zarówno publiczne, jak i prywatne firmy, najbardziej rentownym obszarem działalności w Portugalii był w ostatnich trzech latach sektor przesyłu energii elektrycznej oraz wody. Za każde zainwestowane tam jedno euro firmy inkasowały średnio 11,1 euro.

W swoim komunikacie BdP przypomniał również, że od 2010 r. nie uległa zasadniczej zmianie struktura portugalskiego rynku, na którym dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich udział wśród wszystkich działających w tym kraju spółek wynosi 98,6 proc.

_ Pomimo liczbowej dominacji małych i średnich spółek wśród firm osiągających największe zyski w Portugalii przewodzą duże przedsiębiorstwa. Zaledwie 0,2 proc. spółek jest odpowiedzialnych za 40 proc. generowanych w naszym kraju zysków _ - poinformował Narodowy Bank Portugalii.

Czytaj więcej w Money.pl
Krzyczeli: "Precz z trojką! Rząd do dymisji!" Manifestanci zablokowali główne mosty w obu najważniejszych miastach Portugalii.
Podnoszą wiek emerytalny i tną płace! Zgodnie z warunkami pomocy finansowej udzielonej przez trojkę, w 2014 r Portugalia będzie musiała zaoszczędzić jeszcze 3,9 miliarda euro.
Kryzys wpędza Portugalczyków w narkomanię W ubiegłym roku do ośrodków leczenia uzależnień zgłosiło się blisko 9 tysięcy osób, które po raz pierwszy prosiły o pomoc.
bEDFFrHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)